Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Pacjenci

Drukuj

materiały dotyczące cyklicznej akcji "Środa z profilaktyką"

„Środa z profilaktyką” to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Wzmacniamy rolę profilaktyki i promocji zdrowia w działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia dla pacjentów. Edukujemy, konfrontujemy powszechne błędne przekonania o zdrowiu z nauką i mądrą praktyką. Przekonujemy, że profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenie dla jakości i długości życia. Uczymy świadomej troski o zdrowie przez cały rok.

Chęć współpracy w ramach „Środy z Profilaktyką” prosimy zgłaszać na adres rzecznikprasowy@nfz-rzeszow.pl

 

29 listopada - Polipragmazja - Bezpieczne przyjmowanie leków

Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.
Przeczytaj cały artykuł

 

22 listopada - Profilaktyka od chwili narodzin

Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój. Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza do udziału w nadchodzącym wydarzeniu „Środa z Profilaktyką”, poświęconym profilaktyce zdrowia najmłodszych.
Przeczytaj cały artykuł

 

15 listopada - Profilaktyka cukrzycy typu 2

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą. Występują cztery typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, która wynika między innymi z prowadzonego stylu życia.
Przeczytaj cały artykuł

 

8 listopada - Profilaktyka raka prostaty i jąder

Mężczyźni niestety, częściej niż kobiety, zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. ​Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. A tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę, w tym coraz częściej są to choroby nowotworowe. Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia?
Przeczytaj cały artykuł

 

25 października - Profilaktyka udaru mózgu

W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” przypominamy o objawach udaru, metodach ochrony naszego mózgu przed udarem oraz w jaki sposób proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka tego poważnego schorzenia.
Przeczytaj cały artykuł

 

18 października - Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Badaj się systematycznie i nie dopuść do rozwoju choroby.
Przeczytaj cały artykuł

 

11 października - Profilaktyka grypy

Grypa to nie zwykłe przeziębienie - to groźna, ostra choroba zakaźna, która może prowadzić do powikłań, zagrażając zdrowiu. Okres wylęgania wynosi od 1 do 2 dni, a wirus przenosi się drogą kropelkową, bezpośrednim lub pośrednim kontaktem. Odpowiednie przygotowanie organizmu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.
Przeczytaj cały artykuł

 

4 października - Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Badaj się systematycznie i nie dopuść do rozwoju choroby.
Przeczytaj cały artykuł

 

27 września - Zadbaj o serce

Serce jest najciężej pracującym mięśniem. Warunkuje funkcjonowanie każdej komórki organizmu. Jego nieprawidłowa praca może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.
Przeczytaj cały artykuł

 

20 września - Nowotwory głowy i szyi

Czy wiesz, że długotrwała chrypka i problemy z połykaniem mogą być objawem nowotworu? Wczesne wykrycie zwiększa szansę nawet na całkowite wyleczenie.
Przeczytaj cały artykuł

 

13 września - Bezpieczeństwo Pacjenta

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta został ustanowiony w 2019 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym roku tematem przewodnim jest: „Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla bezpieczeństwa pacjenta”.
Przeczytaj cały artykuł

 

6 września - Pierwsza pomoc

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta! Pierwsza pomoc to czynności, które  podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby. Czy znasz podstawowe zasady pierwszej pomocy?
Przeczytaj cały artykuł

 

30 sierpnia - Zdrowy powrót do szkoły

Koniec wakacji to czas przygotowań do powrotu do szkoły. Zadbaj zarówno o przygotowanie odpowiedniej wyprawki, miejsca do nauki, jak i o dobre samopoczucie dziecka. To również czas, kiedy możesz zachęcić dziecko do kształtowania odpowiednich nawyków zdrowotnych.
Przeczytaj cały artykuł

 

23 sierpnia - Schorzenia kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa i układu ruchu dotykają wielu z nas. Mogą wynikać z braku aktywności fizycznej czy nadmiernych obciążeń, jakim codziennie poddajemy kręgosłup i stawy. Sprawdź, jak utrzymać kręgosłup w dobrej formie.
Przeczytaj cały artykuł

 

16 sierpnia - Udar cieplny

Wysokie temperatury otoczenia zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Gdy temperatura ciała wzrośnie do 41°C, a zwłaszcza gdy przekroczy tę wartość, a pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.
Przeczytaj cały artykuł

 

9 sierpnia - Jak dbać o słuch?

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) słyszymy coraz gorzej. Do 2050 roku jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce niedosłuch i inne problemy ze słuchem dotyczą 6% populacji. Jakie podjąć działania profilaktyczne, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata? To temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj cały artykuł

 

2 sierpnia - Profilaktyka hipercholesterolemii

W Polsce hipercholesterolemia dotyka około 60% dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia. Profilaktyka hipercholesterolemii to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj cały artykuł

 

26 lipca - Profilaktyka WZW

Wątroba w przeciwieństwie do innych narządów nie boli. Nie poczujesz, że dzieje się z nią coś niepokojącego. Zwłaszcza jeśli dotknie Cię choroba tego organu. Najgroźniejsze są wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Jak można im zapobiec?
Przeczytaj cały artykuł

 

19 lipca - Jak dbać o mózg?

Jak dbać o umysł, na co dzień by cieszyć się jego świetną sprawnością przez całe życie? Co jeść by wzmocnić kondycję umysłu i jaki jest klucz do zdrowia mózgu? – mówimy o tym w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj cały artykuł

 

12 lipca - Krew to bezcenny dar życia

Krwi, mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem jest zdrowy człowiek. Honorowy krwiodawca. Dlaczego warto pomagać? Dlaczego warto dzielić się tym darem życia? Jak przygotować się do donacji – mówimy o tym w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj cały artykuł

 

5 lipca - Medycyna podróży

Wyjazdy w tropiki i do krajów subtropikalnych są coraz popularniejsze. Niestety, im częściej tam jeździmy, tym większe ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić?
Przeczytaj cały artykuł

 

28 czerwca - Profilaktyka uzależnień wśród nastolatków

Przyczyny i rodzaje uzależnień są różne. Ich skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i nieść liczne ograniczenia w codziennym życiu. Zarówno uzależnienia psychiczne, jak i uzależnienia fizyczne wymagają leczenia i szybkiej pomocy.
Przeczytaj cały artykuł

 

21 czerwca - Profilaktyka chorób skóry - Zdrowe lato dla całej rodziny

Lato to dłuższe dni i większe narażenie na niekorzystne działanie promieni słonecznych. W wakacje częściej też korzystamy z publicznych toalet. To może zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Jak zapewnić bezpieczeństwo naszej skórze?
Przeczytaj cały artykuł

 

14 czerwca - Szczepienia przeciw HPV

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym. Szczepienia przeciw HPV są tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj cały artykuł

 

7 czerwca - Zdrowe lato dla całej rodziny

Lato - czas urlopu, imprez plenerowych i wypadów na weekend. Wydawać by się mogło, że to czas beztroski. Okres aktywnego wypoczynku, na który czekamy cały rok. Wakacje to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek? Ryzyko większości zagrożeń można ograniczyć. Niezależnie od miejsca, w którym planujesz je spędzić, przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przeczytaj cały artykuł

 

31 maja - Korzyści zdrowotne karmienia piersią

W dniach od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.  W ramach dzisiejszej akcji „Środa z Profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia mówi o korzyściach płynących z karmienia piersią dla dziecka i dla matki.
Przeczytaj cały artykuł

 

24 maja - Zdrowie Kobiet: Ciąża

W tym tygodniu „Środę z Profilaktyką” – cotygodniową edukacyjną akcję Narodowego Funduszu Zdrowia dedykujemy przyszłym mamom pod hasłem: Zdrowie kobiet - Ciąża.
Przeczytaj cały artykuł

 

17 maja - Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego 17 maja w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.
Przeczytaj cały artykuł

 

10 maja - Profilaktyka Astmy i Alergii

„Profilaktyka Astmy i Alergii” jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą.
Przeczytaj cały artykuł

 

26 kwietnia - Program kompleksowej opieki po zawale serca KOS-zawał

Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Sprawdź jak działać profilaktycznie oraz na czym polega program KOS-zawał.
Przeczytaj cały artykuł

 

19 kwietnia - Profilaktyka chorób układu krążenia

Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Sprawdź jak działać profilaktycznie.
Przeczytaj cały artykuł

 

12 kwietnia - Choroby cywilizacyjne

Nasze zdrowie w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe wybory żywieniowe, używki, stres, brak dbałości o jakość środowiska, w którym żyjemy, to tylko niektóre z przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Przeczytaj cały artykuł

 

5 kwietnia - Antybiotykooporność oraz 75. rocznica powstania WHO

W latach 2000-2015 globalne stosowanie antybiotyków wzrosło o 65%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że oporność mikroorganizmów na leki przyczynia się rocznie do 75 tys. zgonów.
Przeczytaj cały artykuł

 

22 marca - Woda – życie, zdrowie i uroda

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych jak hormony, enzymy.
Przeczytaj cały artykuł

 

15 marca - Życie z Alzheimerem

Zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana. Choroba Alzheimera to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj cały artykuł

 

8 marca - Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy. Powinna nauczyć pacjentkę, że wizyty u ginekologa mają charakter profilaktyczny, zapobiegają chorobom nowotworowym. Na wizytę młoda pacjentka zgłasza się bez skierowania, wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Przeczytaj cały artykuł

 

1 marca - Rak jelita grubego (czynniki ryzyka, leczenie, profilaktyka)

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. Szacuje się, że profilaktyka raka jelita grubego zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60%. Jak można działać profilaktycznie?
Przeczytaj cały artykuł

 

22 lutego - Depresja, więcej niż smutek

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.
Przeczytaj cały

 

15 lutego - Epilepsja

Na padaczkę choruje na świecie ponad 50 mln osób - w Polsce ok 400 tys. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie? Jak się ją leczy i jakie są rokowania pacjentów. Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszej Środzie z Profilaktyką.
Przeczytaj cały artykuł

 

8 lutego - Prawa Pacjenta

Przedstawiamy wybrane najważniejsze zagadnienia i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące praw pacjenta.
Przeczytaj cały artykuł

 

1 lutego - Profilaktyka nowotworów

Nawet 90% nowotworów zależy tylko i wyłącznie od czynników na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol, czy niewłaściwe żywienie. Dowiedz się jak można skutecznie ograniczyć ryzyko choroby.
Przeczytaj cały artykuł

 

25 stycznia - Transplantologia

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Polska jest krajem o przeciętnym wskaźniku przeszczepiania narządów oraz spadającym od wielu lat wskaźnikiem donacji.
Przeczytaj cały artykuł

 

18 stycznia - Rak szyjki macicy (kluczowa jest cytologia)

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. W Polsce notowany jest jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności tego raka. Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych. Dlatego tak ważna jest cytologia.
Przeczytaj cały artykuł

 

11 stycznia - Rak jelita grubego (czynniki ryzyka, leczenie, profilaktyka)

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. Szacuje się, że profilaktyka raka jelita grubego zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60%. Jak można działać profilaktycznie?
Przeczytaj cały artykuł

 

4 stycznia - Prawdy i mity o zdrowiu

Czy kawa szkodzi zdrowiu? Czy cukier z owoców nie tuczy? Czy omijanie posiłków pomaga schudnąć? Dowiedz się co jest FAKTEM, a co MITEM.
Przeczytaj cały artykuł