W Polsce wykrywa się około 3500 nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie. Co roku z powodu czerniaka umiera w Polsce około 1400 osób. Zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300 % w ciągu ostatnich 30 lat.
Czerniak to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry.
Jest nowotworem agresywnym, ponieważ:
Wykryty we wczesnym stadium jest w 90 % przypadków zachorowań możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu!
Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry wzrasta, jeżeli:
Do ulotki i grafiki dołączamy materiał wideo.
Rak żołądka jest wyjątkowo agresywny. W Polsce co roku taką diagnozę słyszy 5 000 osób. Częściej chorują mężczyźni.
Rak żołądka jest powszechny wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych, choć najczęściej występuje w Chinach, Japonii i Korei.
Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, u mężczyzn jest około 2-3 razy wyższe niż u kobiet.
Czynniki ryzyka raka żołądka:
płeć – częściej występuje u mężczyzn
palenie tytoniu
nieodpowiednia dieta (obfita w konserwowane i wędzone produkty oraz uboga w świeże owoce i warzywa)
przynależność etniczna
zachorowania na nowotwory żołądka w rodzinie (rodzice,dziadkowie, rodzeństwo)
czynniki genetyczne.
Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie.
Badania diagnostyczne:
Gastroskopia to podstawowe badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego.
Profilaktyka raka żołądka:
zrezygnuj z palenia papierosów.
zmień dietę na zdrowszą – zwiększ w swojej diecie ilość antyoksydantów. Znajdziesz je m.in. w owocach cytrusowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, olejach roślinnych.
Do ulotki i grafiki dołączamy materiał wideo.
Pasożyty nie są w stanie żyć samodzielnie przez dłuższy czas. Żywią się krwią lub tkankami żywiciela, powodując jego wyniszczenie. Występują powszechnie w przyrodzie: w glebie, w wodzie, na brudnych owocach lub warzywach.
Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczamy:
Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Najczęściej na owsicę chorują osoby, które nie dbają o higienę i nie myją rąk. Owsicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub ze skażoną powierzchnią, np. w piaskownicy, na basenie, w toalecie.
Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Zakażeniom sprzyjają złe warunki higieniczne, używanie wspólnych ręczników, szczotek do włosów, gumek i spinek.
Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Pojawiają się na niej grudki, otarcia naskórka, zadrapania lub pęcherzyki. Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki.
Metody zwalczania chorób pasożytniczych i zapobiegania im:
Do ulotki i grafiki dołączamy materiał wideo.
W Polsce wykrywa się około 3500 nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie. Co roku z powodu czerniaka umiera w Polsce około 1400 osób. Zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300 % w ciągu ostatnich 30 lat.
Czerniak to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry.
Jest nowotworem agresywnym, ponieważ:
Wykryty we wczesnym stadium jest w 90 % przypadków zachorowań możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu!
Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry wzrasta, jeżeli:
Do ulotki i grafiki dołączamy materiał wideo.
Poprzez wady postawy rozumiemy zaburzenia struktur więzadłowych, mięśniowych i kostnych. Wady te występują nie tylko w różnych obszarach ciała, ale również w różnych płaszczyznach.
Odstępstwa od prawidłowej postawy ciała dzielimy na dwie charakterystyczne grupy:
Nieprawidłowości postawy można zauważyć u 50–60% dzieci w zależności od regionu. Natomiast poważne wady postawy mogą dotyczyć 10–15% dzieci w wieku szkolnym, przy czym wyróżnia się:
Główne przyczyny wad postawy, poza zmianami wrodzonymi, to:
Większość wad postawy u dzieci stanowią schorzenia nabyte. Dlatego dobre nawyki należy pielęgnować u dzieci już od najmłodszych lat.
Szczegóły w ulotce oraz w materiałe filmowym.
Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory.
Papierosy przyczyniają się do zachorowania nie tylko na nowotwory płuc, ale także wiele innych chorób, m.in.: zawał serca, zakrzepicę żył oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc.
Jest wiele nowotworów, na które narażeni są szczególnie palacze tytoniu, wśród których najczęstszy to rak płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę.
Ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe jest najmniejsze u osób niepalących!
Profilaktyka palenia tytoniu zaczyna się od najmłodszych lat, najważniejszym celem jest zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży.
Należy edukować młodych ludzi, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, jak papierosy tradycyjne.
W ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) działają poradnie antynikotynowe.
Placówki oferują specjalistyczną pomoc w rzuceniu wyrobów tytoniowych.
Pacjenci mogą zgłosić się bez skierowania.
dodatkowa ulotka oraz grafika.
W Polsce problem nadmiernej masy ciała dotyczy już 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15 roku życia.
Nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas 6-krotna Mistrzyni Świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają w materiale filmowym oraz w ulotce, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci.
Konsekwencje otyłości u dzieci i młodzieży to:
Nie wykład, a przykład
Praca z dzieckiem z nadwagą lub otyłym powinna koncentrować się nie tylko na obniżeniu masy ciała, ale również na wzmacnianiu jego poczucia własnej wartości i budowaniu pozytywnego obrazu siebie.
Należy pamiętać, że nadwaga i otyłość są zjawiskami rodzinnymi, a więc działania interwencyjne dotyczące ich zapobiegania i leczenia powinny odnosić się do całej rodziny.
O skutkach spożywania napojów słodzonych dowiesz się z raportu NFZ "Cukier, otyłość - konsekwencje".
Mammografia to najbardziej czułe i specyficzne badanie w profilaktyce raka piersi.
Polega na prześwietleniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi. Pozwala to znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć dotykiem (palpacyjnie).
W Polsce bezpłatną mammografię bez skierowania można wykonać w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Program kierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, spełniających jedno z poniższych kryteriów:
Obejrzyj:
Ponad miliard ludzi na świecie cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W Europie 30 mln osób ma astmę. Problemy te dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży oraz nasilają się z wiekiem.
W Polsce ponad 3,5 miliona chorych ma objawy astmy.
Astma oskrzelowa jest często występującą chorobą układu oddechowego, spowodowaną zapaleniem błony śluzowej oskrzeli. Może objawiać się kaszlem, uczuciem duszności, świstami oddechowymi, uciskiem w klatce piersiowej.
Zobacz jakie są pierwsze objawy choroby oraz jak w skuteczny sposób jej zapobiegać.
Zapoznaj się z ulotką i obejrzyj materiał wideo.
Zdrowe serce jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów w organizmie. Istotne jest, by odpowiednio o nie dbać.
Jakie choroby infekcyjne zagrażają sercu?
Angina - to ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, wywołane infekcją paciorkowcami. Jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową.
Grypa - to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, wywołana przez wirusy grypy. Przenosi się drogą kropelkową i kontaktową.
Covid-19 – to infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Do większości zakażeń dochodzi drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną oraz dotykanie powierzchni lub przedmiotów, na których znajduje się wirus.
Zobacz kto jest najbardziej narażony na powikłania oraz co zrobić aby im zapobiegać.
Zapoznaj się z ulotką i obejrzyj materiał wideo.
ulotka: strona 1 oraz strona 2.
Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO alkohol wpływa na ponad 200 rodzajów chorób, znajdując się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia
Zespół uzależnienia od alkoholu to kompleks zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których picie alkoholu dominuje nad innymi zachowaniami, które poprzednio miały dla pacjenta większą wartość.
Nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu jest przyczyną przemocy, traum, patologii społecznych i zgonów.
Poradnie Leczenia Uzależnień od alkoholu:
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
Przeczytaj ulotkę oraz obejrzyj materiał fimowy.
Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która powszechnie występuje na całym świecie. Przyczyną jej rozwoju jest defekt wydzielania i/lub działania insuliny czego wynikiem jest utrzymujące się, podwyższone stężenie glukozy we krwi.
Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka:
Powikłania przewlekłe cukrzycy mogą rozwijać się przez wiele lat, są nieodwracalne i we wczesnej fazie mogą nie dawać objawów.
Na kanale YouTube Akademia NFZ znajdziesz filmy instruktażowe
Darmowe plany żywieniowe przygotowane według zasad diety DASH dostępne są na stronie diety.nfz.gov.pl
Według danych epidemiologicznych częstość występowania wad zgryzu wynosi około 40-60% populacji. Najczęstsze wady to tyłozgryz (51%), zgryz krzyżowy (41%), zgryz otwarty (15%). 98% dzieci ma próchnicę w różnym stopniu nasilenia, co może skutkować przedwczesną utratą zębów.
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.
Na te i inne ważne pytania opowiada w przygotowanym materiale filmowym dr n. med. Aneta Olszewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej.
Zdrowe uzębienie ma wpływ na prawidłowy rozwój narządu żucia, przyjmowanie pokarmów, rozwój mowy. Próchnica zębów mlecznych to ryzyko rozwoju tej choroby w uzębieniu stałym.
Jak dbać o zęby mleczne? Zachęcamy do korzystania ze wskazówek jak dbać o zęby, by zapobiec próchnicy.
Przeczytaj więcej informacji na temat zdrowia jamy ustnej, nie tylko u dzieci, w materiałach Ministerstwa Zdrowia.
Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Środa z Profilaktyką – Profilaktyka chorób płuc.
Czy wiesz:
Jakie są najczęstsze choroby płuc❓
Jakie są czynniki ryzyka❓
Jakie są niepokojące objawy i profilaktyka❓
Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.
W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt.
Jak określić prawidłową masę ciała u dzieci? Jakie są czynniki rozwoju otyłości? Jakie działania profilaktyczne wdrożyć? Dowiesz się z ulotki.
Posłuchaj ekspertów w materiale filmowym z udziałem dr n.med. Ireny Białokoz-Kalinowskiej, pediatry, alergologa oraz Anny Kuczkin, psychodietetyka.
Darmowe plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.
Zestawy ćwiczeń dla dzieci dostępne są na kanale YouTube Akademii NFZ oraz na naszej stronie – „Atlas ćwiczeń”.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje”.
Rak jajnika to 5. najczęściej diagnozowany kobiecy nowotwór na świecie.
Każdego roku u ok. 3700 Polek diagnozuje się raka jajnika.
W 75% przypadków rozpoznawany jest w stadium zaawansowanym.
Czym jest rak jajnika, jak powstaje i jakie są przyczyny?
Jakie czynniki mają wpływ na ryzyko wystąpienia choroby?
Jakie są główne działania profilaktyczne?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.
Jak powstaje rak jajnika, kto w szczególności powinien być objęty diagnostyką, na jakie objawy powinno się zwrócić uwagę opowiada w materiale filmowym: dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, ginekologii i położnictwa, Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych dedykowanych dla kobiet tj.:
Pacjentki nie korzystające z badań przesiewowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy mogą wykonać badanie cytologiczne w poradni ginekologiczno–położniczej, oraz w wybranych placówkach POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.
Dziecko Cię nie słucha? Sprawdź, czy Cię słyszy!
Niedosłuch dotyka 2-3 dzieci na 1000 urodzeń.
Problemy ze słuchem może mieć nawet 15-20% dzieci w wieku wczesnoszkolnych.
Czym jest niedosłuch u dziecka?
Jakie są przyczyny problemów ze słuchem?
Jakie sytuacje powinny w szczególności zaniepokoić rodziców, na co zwrócić uwagę?
Jakie wdrożyć działania profilaktyczne, by chronić słuch u dzieci?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.
O profilaktyce niedosłuchu i wad narządu słuchu, o tym jak rozpoznać zaburzenia słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym?
W jaki sposób chronić słuch dzieci?
Jakie mogą być konsekwencje niewykrycia wady słuchu?
Opowiadają w materiale filmowym: dr n. med. Maciej Kusiński, Kierownik Ośrodka badania i leczenia narządu słuchu i równowagi 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz dr hab. Tomasz Pruchnicki z Akademii Muzycznej im. K Lipińskiego we Wrocławiu.
Depresja poporodowa jest fizyczną i psychiczną reakcją kobiety na narodziny dziecka. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które w negatywny sposób wpływa na życie i funkcjonowanie kobiety po porodzie.
Co trzecia kobieta w pierwszym tygodniu połogu, wykazuje wysoki wskaźnik depresji poporodowej.
W przypadku kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może być nawet 6-krotnie wyższe w porównaniu z kobietami, które rodziły naturalnie.
Czym jest depresja poporodowa i jaka jest przyczyna jej powstania?
Jakie symptomy w zachowaniu powinny niepokoić?
Co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej?
Gdzie szukać pomocy?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.
O profilaktyce depresji poporodowej, o tym, kto jest szczególnie na nią narażony, kiedy i jak się objawia depresja po porodzie oraz jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, opowiadają nasi eksperci dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologii, położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; dr n. med. Tomasz Mędrala, Konsultant województwa śląskiego w dziedzinie psychiatrii oraz mgr Anna Wojtyla, położna, doradca laktacyjny.
Możesz również wykonać samodzielnie badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej wg Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej.
W latach 2000-2015 globalne stosowanie antybiotyków wzrosło o 65%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że oporność mikroorganizmów na leki przyczynia się rocznie do 75 tys. zgonów.
Nawet co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami.
Z powodu antybiotykooporności liczba zgonów na świecie do roku 2050 może wzrosnąć nawet do 10 milionów rocznie.
Czym są antybiotyki i kiedy nie należy ich stosować?
Jakie są główne przyczyny antybiotykooporności?
Jak stosować antybiotyki aby przeciwdziałać lekooporności drobnoustrojów?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.
O racjonalnym stosowaniu antybiotyków i konsekwencjach niewłaściwego ich przyjmowania mówi w naszym materiale filmowym dr n. med. Piotr Dąbrowiecki specjalista chorób wewnętrznych i alergologii z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
8% Polaków choruje na cukrzycę typu II, drugie tyle z nas choruje na stany metaboliczne poprzedzające wystąpienie tej choroby:
Czym jest insulina, insulinooporność, hiperinsulinemia? Co robić aby zachować zdrowie oraz obniżyć ryzyko zachorowania na hiperinsulinemię i insulinooporność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce oraz materiałe filmowym.
Zapraszamy do zapoznania się materiałem filmowym. O objawach hiperinsulinemii, cechach zespołu metabolicznego, o tym jak poprawić wrażliwość tkanek na insulinę oraz jakie wdrożyć zasady żywienia opowiedzą: lek. Elżbieta Turcza – Jakubowska, diabetolog oraz Patrycja Piksa, dietetyk kliniczny
Zobacz jak dokonywać zdrowych i mądrych wyborów na etapie zakupów produktów spożywczych „Świadome zakupy – Mądre wybory” – cykl filmów na portalu diety.nfz.gov.pl oraz na kanale YouTube Akademia NFZ
Bezpłatne plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.
Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, szukaj sprawdzonych, bezpiecznych treningów: 8 tygodni do zdrowia, oraz ćwiczeń na naszej stronie – „Atlas ćwiczeń”.
Nowotwory to złożona grupa chorób, na które składają się nowotwory złośliwe i nowotwory łagodne.
Szacuje się, że nawet 90% nowotworów zależy tylko i wyłącznie od czynników zewnętrznych, które występują w środowisku, a na które mamy wpływ. Takimi czynnikami są np. dym tytoniowy, alkohol, czy niewłaściwe żywienie. Natomiast jedynie 5 – 10% przypadków nowotworów złośliwych, są to nowotwory związane stricte z genetyką.
Czym jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem? Co robić aby zachować zdrowie oraz obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym materiale.
Zapraszamy do zapoznania się materiałem filmowym. 12 zaleceń, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych omówi dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj, zastępca kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Bezpłatne plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.
Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, szukaj sprawdzonych, bezpiecznych treningów: 8 tygodni do zdrowia, oraz ćwiczeń na naszej stronie – „Atlas ćwiczeń”.
Przeczytaj więcej na temat kampanii Planuję długie życie.
Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, jest najczęstszą przyczyną upośledzenia widzenia. Związana jest głównie ze starzeniem się organizmu.
W Polsce na zwyrodnienie plamki żółtej cierpi ponad 1mln osób, a co roku liczba ta zwiększa się o ok. 100 tys. nowych przypadków. Z uwagi na wydłużenie średniego czasu życia liczby te będą drastycznie wzrastać.
Niekontrolowana cukrzyca powoduje uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, a to prowadzi do postępującej nieodwracalnej utraty wzroku.
Oczy są jednym z najważniejszych narządów, dlatego powinnyśmy o nie dbać. Jak to robić? Czym są choroby oczu? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Jak stres wpływa na narząd wzroku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce oraz materiale filmowym.
Zapraszamy do zapoznania się materiałem filmowym, w którym dr n. med. Agnieszka Kamińska, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Międzyleskiego opowie jak ważne są m.in. regularne badania okulistyczne. Czy da się wyczytać z oczu rozwijającą się chorobę np. cukrzycę, nadciśnienie? Jaka dieta jest dobra dla oczu?
Bezpłatne plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.
Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, szukaj sprawdzonych, bezpiecznych treningów: 8 tygodni do zdrowia, oraz ćwiczeń na naszej stronie – „Atlas ćwiczeń”.
Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje 99,9% szans na wyleczenie.
Skutecznym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem, pozwalającym wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, jest badanie cytologiczne.
Jakie są przyczyny rozwoju i objawy raka szyjki macicy?
Dlaczego cytologia jest kluczowa w profilaktyce raka szyjki macicy?
Gdzie wykonać cytologię w ramach programu badań przesiewowych?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce oraz materiale filmowy.
Jak wygląda badanie cytologiczne? Co nam daje wczesne wykrycie choroby? Dlaczego ważne jest szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o raku szyjki macicy znajdziesz w przygotowanym materiale filmowym z udziałem prof. Pawła Knappa – koordynatora Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku oraz Małgorzaty Krętowskiej ze Stowarzyszenia Eurydyki w Białymstoku.
„To tak jakby złapać złodzieja w momencie, kiedy planuje dopiero kradzież…”. Już zapisz się na badanie w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Stopy utrzymują ciężar naszego ciała i dostosowują się do podłoża,
obciążenia i naszych ruchów Do najczęstszych problemów ze stopami
zaliczymy m in halluksy ostrogi piętowe.
Do głównych przyczyn powstawania halluksów zalicza się:
• nieprawidłowości w budowie stopy;
• czynniki genetyczne i środowiskowe;
• nadwagę i otyłość;
• nieodpowiednie obuwie;
• częste przebywanie w pozycji stojącej, brak aktywności fizycznej;
• nadmierne obciążenie stopy (np. poprzezsportlubtaniec).
Do głównych przyczyn powstania ostrogi piętowej należy:
• praca stojąca;
• bieganie lub chodzenie po twardym podłożu;
• źle dobrane obuwie;
• koślawość stopy lub płaskostopie;
• wiek powyżej 65 roku życia;
• nadwaga i otyłość;
• nieprawidłowe ruchy w obrębie stawów skokowych i stopy.
Zapraszamy do zapoznania się z ulotką.
Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, skorzystaj ze sprawdzonych, bezpiecznych treningów: „8 tygodni do zdrowia” oraz „Atlasu ćwiczeń” dostępnych na naszej stronie.
Bezpłatne plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.
Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie
ul. Zamkowa 8
35-032 Rzeszów
tel.: 17 86 04 100
faks: 17 86 04 228
Infolinia NFZ
tel.: 800 190 590
Godziny urzędowania
Oddział:
- poniedziałek 800 - 1800
- wtorek - piątek 800 - 1600
Punkty Obsługi:
- od poniedziałku do piątku 800 - 1530