Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego, aktualny stan zdrowia pacjenta, brak przeciwwskazań do tego typu leczenia. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe powinno być czytelnie wypełnione z dokładnym opisem stanu zdrowia pacjenta. Skierowane należy w ciągu 30 dni od jego wystawienia przez lekarza przesłać do Oddziału Funduszu , pod rygorem utraty ważności.
Lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego - w oparciu o analizę dokumentacji medycznej wskazuje rodzaj leczenia oraz miejscowości, w jakich może być realizowana kuracja uzdrowiskowa.
Jeżeli lekarz specjalista pozytywnie zakwalifikował skierowanie, wówczas oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza skierowanie określając:
W przypadku braku możliwości bieżącej realizacji leczenia (brak miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego) ubezpieczeni umieszczani są na liście osób oczekujących. Czas oczekiwania wynika z kolejki oraz ilości posiadanych miejsc przez oddział wojewódzki NFZ.
Informujemy ponadto, że w dowolnym, wybranym przez ubezpieczonego terminie, oddział Funduszu może potwierdzić skierowanie na leczenie ambulatoryjne w przychodni uzdrowiskowej - przewidziane w umowie z danym zakładem lecznictwa uzdrowiskowego.
W tym przypadku oddział Funduszu pokrywa koszty zabiegów leczniczych, natomiast osoba ubezpieczona ponosi pełne koszty pobytu i wyżywienia. Turnus ambulatoryjny trwa od 6 do 18 dni zabiegowych.
Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem uzupełniającym, nie jest postępowaniem medycznym ratującym życie lub zdrowie i nie musi się odbywać w trybie pilnym.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia kierowania swoich ubezpieczonych do wybranych przez nich uzdrowisk oraz w wybranych terminach. Leczenie uzdrowiskowe prowadzone jest przez cały rok kalendarzowy. Oddział NFZ nie pośredniczy w rezerwacji określonego rodzaju pokoju i nie gwarantuje wspólnego zakwaterowania małżonków czy znajomych.
Nauczyciele mają możliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie tylko w terminie wakacyjnym gdyż zgodnie z Ustawą z dnia 26.01.1982r. - Karta Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przeprowadzeniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nie przekraczającym jednego roku.
Wszystkie ewentualne skargi i wnioski dotyczące realizacji świadczeń w czasie pobytu w sanatorium uzdrowiskowym należy składać bezpośrednio u Świadczeniodawcy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. Nr 142, poz. 835 ), lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, biorąc pod uwagę między innymi - w przypadku dorosłych Świadczeniobiorców:
Przepisu powyższego nie stosuje się do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym, leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym, uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.
Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie
ul. Zamkowa 8
35-032 Rzeszów
tel.: 17 86 04 100
faks: 17 86 04 228
Infolinia NFZ
tel.: 800 190 590
Godziny urzędowania
Oddział:
- poniedziałek 800 - 1800
- wtorek - piątek 800 - 1600
Punkty Obsługi:
- od poniedziałku do piątku 800 - 1530