logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Farmaceuci / Lekarze / Pielęgniarki i Położne

Drukuj

Aktualności

Komunikat do osób uprawnionych do wystawiania recept refundowanych

pn 09 Lip 2018

Komunikat  do osób uprawnionych do wystawiania recept refundowanych.

W związku z decyzjami Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofującymi z obrotu  ponad 40 serii produktów leczniczych zawierających substancję czynną valsartanum, Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie przypomina, że postawienie diagnozy w zakresie występowania nadciśnienia tętniczego oraz preskrypcja leków odpowiednich w tej jednostce chorobowej leżą m.in. w kompetencjach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (zgodnie ze wskazaniami objętymi refundacją zamieszczonymi w aktualnym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2018 r.).

Valsartan jest lekiem z grupy antagonistów receptora angiotensyny II (sartany, ARB). Na polskim rynku dostępnych jest kilka innych leków z tej grupy.

Należy zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy nie wszystkie produkty lecznicze zawierające valsartan zostały wycofane z obrotu.

Informacje dot. wycofanych z obrotu serii produktów leczniczych zawierających substancję czynną valsartanum dostępne są na stronie www.gif.gov.pl w zakładce „aktualności”.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności