logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

12 maja Dzień Pielęgniarki i Położnej

czw 09 Maj 2019

Od 1973 roku, 12 maja w rocznicę urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa obchodzimy ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek „Dzień Pielęgniarki i Położnej”.

Pielęgniarki odbierając nadany Im tytuł przyrzekają:

  1. Sprawować profesjonalną opiekę nad życiem i zdrowiem ludzkim.
  2. Według najlepszej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom, współuczestniczyć w procesie terapeutycznym.
  3. Nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice.
  4. Okazywać pacjentom należny szacunek, nie nadużywać ich zaufania oraz przestrzegać tajemnicy zawodowej.
  5. Strzec godności zawodu pielęgniarki/położnej, a do współpracowników odnosić się z szacunkiem i życzliwością, nie podważać ich zaufania, postępować bezstronnie mając na względzie przede wszystkim dobro pacjenta.
  6. Wdrażać do praktyki nowe zdobycze nauk medycznych, społecznych i humanistycznych oraz systematycznie doskonalić swoje umiejętności i wiedzę dla dobra zawodu.
  7. Rzetelnie wypełniać obowiązki wynikające z pracy w tym zawodzie.

Zasady te zostały określone w Kodeksie etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczypospolitej Polskiej na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, a określają one jednocześnie nie tylko wysokie kwalifikacje zawodowe, ale również wyjątkowy poziom wrażliwości i empatii.

Praca pielęgniarki i położnej towarzyszy nam od narodzin do śmierci, wymaga wiele poświęcenia i cierpliwości stanowiąc jednocześnie istotny wkład w proces leczenia. Nie jest też łatwa, o czym można przeczytać na stronie Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, na stronie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Na terenie województwa podkarpackiego znajduje się ponad 620 gabinetów pielęgniarki środowiskowej oraz ponad 250 gabinetów położnej środowiskowej. Szczegóły teleadresowe można sprawdzić na TIP czy bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

W dniu 12 maja wszystkim Pielęgniarkom i Położnym składamy życzenia zdrowia oraz pomyślności, sukcesów w życiu osobistym oraz zawodowym. Życzymy również satysfakcji z pracy, która niesie pomoc nam wszystkim.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności