logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

Defibrylator na terenie Podkarpackiego Oddziału NFZ

czw 03 Sty 2019

Na terenie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ został umieszczony AED (Automatyzowany Defibrylator Zewnętrzny), czyli urządzenie które w przypadku zatrzymania akcji serca może uratować życie.

Defibrylator jest przeznaczony do użycia przez każdego, kto jest świadkiem zdarzenia wymagającego Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Charakteryzuje się niezawodnością i prostotą działania. Potrafi za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przeprowadzić każdą osobę przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Defibrylator składa się z dwóch elektrod oraz jednostki centralnej. Sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Automatycznie dopasowuje parametry do potrzeb pacjenta. Jeśli pierwszy wstrząs nie przywróci akcji serca, urządzenie podaje następne wstrząsy, zgodnie z zaprogramowaną sekwencją. Zwiększa to szanse na uratowanie pacjenta.

Defibrylator jest dostępny w siedzibie NFZ przy ul. Zamkowej 8 (wejście od ul. Lisa-Kuli) w godzinach od 800 do 1600. W razie potrzeby pomocą mogą służyć przeszkoleni pracownicy NFZ.

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności