logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

Już tylko 50 dni dzieli nas od wdrożenia e-recepty w całym kraju

wt 26 Lis 2019

Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie.

Obecnie e-recepty wystawia ponad 37 tys. lekarzy z ponad 6 tys. placówek medycznych z ponad 2 tys. miast. Liczby te każdego dnia rosną, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) dołączają sukcesywnie kolejne podmioty. Już teraz każdego dnia wystawianych jest ponad 800 tys. e-recept. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy – 24.

Do dn. 19 listopada br. wystawiono już ponad 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni.

Na 50 dni do „GO live” zachęcam wszystkich kierowników placówek oraz profesjonalistów medycznych do podłączania się do systemu e-zdrowie. E-recepta to szereg zalet zarówno dla środowiska medycznego jak i pacjentów, więc warto zacząć korzystać z tej e-usługi już dziś. Mobilność rozwiązania sprawia, że e-receptę można zawsze zabrać ze sobą i zrobić GO gdziekolwiek się jest. Chcemy, żeby informatyzacja służyła lepszej opiece nad pacjentem i ułatwiała pracę personelu medycznego  – podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.

Najwięcej e-recept przepisują lekarze z województwa mazowieckiego. Od stycznia tego roku mazowieckie jest niekwestionowanym liderem.

Popularność e-recepty w województwach (procent wystawionych e-recept):

 

Autor: Centrala NFZ
Wszystkie aktualności