Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

Komunikat Centrum e-Zdrowia: Podstawowe zasady dotyczące szczepień w systemie P1 (gabinet.gov.pl) i systemie e-Rejestracji

pt 22 Sty 2021

Przypominamy podstawowe zasady dotyczące szczepień w systemie P1 (gabinet.gov.pl) i systemie e-Rejestracji:

 1. Większość e-skierowań jest wystawiana automatycznie przez system P1 (dotyczy to między innymi szczepień populacyjnych - aktualnie osoby od 70 roku życia). W niektórych przypadkach (np. osoba nieposiadająca PESEL, wygaśnięcie ważności e-skierowania, osoby szczepione w DPS poniżej ww. roku życia), e-skierowanie jest wystawiane indywidualnie przez lekarza. Należy pamiętać, że e-skierowanie na szczepienie wystawia się na: procedurę (ICD-9) 99.557 – Szczepienie przeciw COVID-19 oraz rozpoznanie (ICD-10) Z25.8 - Potrzeba szczepień przeciwko innym określonym pojedynczym chorobom wirusowym.
 2. Status e-skierowania na szczepienie należy zmienić na „u realizatora” tuż po podaniu pierwszej dawki szczepionki oraz na „zrealizowano” po podaniu jej drugiej dawki (zmiany statusu e-skierowania realizowane są z poziomu gabinet.gov.pl, własnego systemu gabinetowego zintegrowanego z systemem P1 lub e-Rejestracji).
 3. Zapisanie statusu wizyty „zrealizowana” w e-Rejestracja powoduje zmianę statusu skierowania w systemie P1 odpowiednio na „u realizatora” dla pierwszej dawki szczepienia i „zrealizowane” dla drugiej dawki szczepienia. Zapisanie statusu wizyty jest nieodwracalne i nie ma możliwości edytowania wizyty, w tym zmiany zapisanego statusu wizyty.
 4. Ważne, m.in. dla poprawności procesów w e-Rejestracji, by zmiana statusu skierowania następowała niezwłocznie po podaniu danej dawki szczepionki.
 5. Wpis do e-Karty Szczepień w zakresie kwalifikacji oraz szczepienia należy wprowadzić w terminie do 24h od danej czynności.
 6. e-Karta Szczepień powinna zostać wypełniona (wpis o kwalifikacji lub szczepieniu) i podpisana przez osobę, która zrealizowała daną czynność tj. dokonała kwalifikacji lub szczepienia (a więc z reguły najpierw wpisu o kwalifikacji dokonuje lekarz, a następnie pielęgniarka lub inna osoba wykonująca szczepienie).
 7. Tygodniowy limit szczepień pierwszą dawką szczepionki – suma slotów wewnętrznych i zewnętrznych (za wyjątkiem populacyjnych punktów szczepień prowadzonych w szpitalach tymczasowych i węzłowych oraz pacjentów DPS) wynosi 30. Do e-Rejestracji nie należy wprowadzać slotów (terminów) przekraczających ww. limit (ww. limit będzie zmieniamy odpowiednio do zwiększenia się wielkości dostaw szczepionek do Polski).
 8. Szczepionki na drugą dawkę nie są wliczane do ww. limitu, dlatego od 4 tygodnia szczepień, punkty szczepień mogą otrzymywać łącznie 60 dawek (30 na pierwsze dawki i 30 na drugie dawki szczepień).
 9. Sloty zewnętrzne są dedykowane do zapisywania się każdym z dostępnych kanałów (Infolinia NPS, elektronicznie, bezpośrednio w punkcie szczepień), natomiast sloty wewnętrzne są dostępne do zapisywania wyłącznie przez punkty szczepień. Preferowane są sloty zewnętrzne, ponieważ gwarantują one większą dostępność zapisów dla pacjentów, w tym zapobiegają tworzeniu się kolejek oczekujących pod placówkami medycznymi.
 10. Sloty (terminy) na szczepienie drugą dawką należy w e-Rejestracji oznaczać znacznikiem „dawka 2”.
 11. Na pierwszą dawkę szczepienia pacjenci umawiają się dowolnym kanałem (Infolinia NPS, elektronicznie lub bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień), natomiast umówienie na drugą dawkę zawsze powinno nastąpić bezpośrednio w punkcie, w którym podano dawkę pierwszą i na szczepienie do tego punktu (pierwsza i druga dawka szczepionki są zawsze podawane w tym samym punkcie szczepień, odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest tylko wyjątkowo np. w przypadku zakończenia działalności punktu szczepień).

Instrukcja w zakresie e-skierowania oraz e-Karty Szczepień jest dostępna pod linkiem https://gabinet.gov.pl/pdf/instrukcja (rozdział 14 Obsługa szczepień)

Na kanale YouTube dostępne są filmy instruktażowe: http://bit.ly/szczepienia_covid19

Instrukcja i film instruktażowy w zakresie e-Rejestracji dostępna jest pod linkiem: e-rejestracja (ezdrowie.gov.pl) (lewy dolny róg strony)

Centrum e-Zdrowia

 

Autor: Centrala NFZ
Wszystkie aktualności