Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

Komunikat w sprawie realizacji szczepień przeciwko rotawirusom w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych na rok 2021.

pt 08 Sty 2021

Komunikat w sprawie realizacji szczepień przeciwko rotawirusom w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych na rok 2021.
- profilaktyka RVGE (Rotavirus Gastroenteritis) - nieżytu żołądkowo-jelitowego wywołanego zakażeniami rotawirusowymi u dzieci.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. do Programu Szczepień Ochronnych zostało wprowadzone szczepienie ochronne przeciwko rotawirusom.
Szczepienie jest bezpłatnym świadczeniem w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, wykonywanym w poradniach POZ i oddziałach neonatologicznych.
Szczepienia będą realizowane w całym kraju jednym preparatem – szczepionką żywą RotaTeq podawanej doustnie w postaci roztworu o objętości 2 ml na dawkę w schemacie trzydawkowym.
Pierwsza szczepionka podawana jest dziecku po ukończeniu 6 tygodnia życia. Kolejne dawki powinny zostać podane przed ukończeniem 22 tygodnia z zachowaniem odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami nie krótszymi, niż 4 tygodnie.
Zalecenia dotyczące realizacji szczepienia przeciwko rotawirusom zostały podane w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2021, ogłoszonym w Komunikacie GIS z dnia 22 grudnia 2020 r. (Dz. Urz. MZ z dnia 22 grudnia 2020 r. poz. 117).
*Dla dzieci urodzonych w 2020 r. szczepienie jest zalecane, tj. nieobowiązkowe, gdzie koszt szczepienia ponosi rodzic.
Informacje o szczepieniu, szczepionkach oraz rotawirusach zostały udostępnione w portalu szczepienia.info.

 

Autor: Centrala NFZ
Wszystkie aktualności