Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

Podkarpacki Oddział NFZ w Rzeszowie przypomina

śr 14 Lut 2018

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (…)

§ 12. 1. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, kierując świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub do leczenia szpitalnego, dołącza do skierowania:

1)    kopię  wyników  badań  diagnostycznych  i przeprowadzonych  konsultacji,  będące  w jego  posiadaniu,  umożliwiające lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego lub felczerowi ubezpieczenia zdrowotnego kierującemu postawienie wstępnego rozpoznania stanowiącego przyczynę skierowania;

2)    istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu.

2.  W przypadku  skierowania  świadczeniobiorcy  do  leczenia  szpitalnego  przez  felczera ubezpieczenia  zdrowotnego przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

3.  W przypadku  stwierdzenia  braku  możliwości  dalszej  opieki  w danej  poradni  specjalistycznej,  po  uzasadnieniu w dokumentacji  medycznej,  lekarz  ubezpieczenia  zdrowotnego  kieruje  świadczeniobiorcę  do  poradni  specjalistycznej, w tym o tej samej specjalności, uwzględniając wyniki badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji oraz istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz o zastosowanym leczeniu.

4. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący świadczeniobiorcę w poradni specjalistycznej jest obowiązany pisemnie informować kierującego świadczeniobiorcę lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego  oraz  lekarza,  o którym  mowa  w art. 55  ust. 2a  ustawy,  o rozpoznaniu,  sposobie  leczenia,  rokowaniu,  ordynowanych lekach,  środkach  spożywczych  specjalnego  przeznaczenia  żywieniowego  i wyrobach  medycznych,  w tym  okresie  ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.

5.  Informację,  o której  mowa  w ust. 4,  lekarz  jest  obowiązany  przekazać  lekarzowi  lub felczerowi,  określonym w ust. 4, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, w przypadku gdy:

1)    świadczeniobiorca objęty leczeniem specjalistycznym wymaga okresowego monitorowania lub zmiany leczenia lub

2)    kierujący  lekarz  ubezpieczenia  zdrowotnego  lub  felczer  ubezpieczenia  zdrowotnego  lub  lekarz,  o którym  mowa w art. 55 ust. 2a ustawy, nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowanych, w ramach leczenia  specjalistycznego,  leków,  środków  spożywczych  specjalnego  przeznaczenia  żywieniowego  i wyrobów  medycznych

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności