logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Świadczeniodawcy

Drukuj

Aktualności

Wyjaśnienie do artykułu w Gazecie Wyborczej z dnia 21.12.2018 r.

pt 21 Gru 2018

W związku z publikacją artykułu „Pacjent w kolejce musi długo czekać” w Gazecie Wyborczej w dniu 21 grudnia br., koniecznym staje się poczynienie pewnych wyjaśnień, bez których tekst może wprowadzać czytelnika w błąd.

Otóż dane dotyczą roku ubiegłego, a nie bieżącego. Nakłady POW NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej rosną systematycznie, co wyraźnie widać m.in. w czasie oczekiwania za operacje zaćmy (kwestia ta została wskazana w artykule). Na terenie województwa podkarpackiego, czas oczekiwania skrócił się o 4,5 miesiąca w porównaniu z rokiem 2017. Obecnie w jednym z największych szpitali regionu, zabiegi są wykonywane w ciągu 2-3 tygodni.

Jednakże, w przypadku badania rezonansem magnetycznym, czas oczekiwania również uległ znacznemu zmniejszeniu. Porównują dane z listopada 2017 i 2018, uległ on skróceniu o niemal 2 miesiące, o czym niestety w artykule nie ma mowy. Podobnie wygląda kwestia skrócenia czasu oczekiwania na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego.

Odnośnie poradni kardiologicznych na terenie naszego województwa, należy zauważyć, że czas oczekiwania również zmalał w porównaniu do roku 2017. Ponadto na 73 wszystkie poradnie na terenie naszego województwa, w 14 z nich nie czeka się dłużej niż 2 tygodnie.

Należy podkreślić, że działania NFZ polegające na zwiększaniu finansowania będą kontynuowane w przyszłości, gdyż zależy nam czas oczekiwania ulegał ciągłemu zmniejszaniu.

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności