logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy

wt 11 Cze 2019

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Ten Dzień ma na celu uhonorowanie i podziękowanie dla tych ludzi, którzy oddają swą krew i dzielą  się najcenniejszym darem ze wszystkich – darem życia. 14 czerwca to dzień urodzin Karla Landstainera, zdobywcy nagrody Nobla za odkrycie układu AB0.

Transfuzje krwi ratują życie milionom ludzi w Polsce i na świecie. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Transfuzje krwi pomagają pacjentom cierpiącym na choroby krwi , przedłużając i zapewniając im lepszą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie wykonywanych procedur zabiegowych ,zwłaszcza w chirurgii, ginekologii i ortopedii. Krew odgrywa również istotną rolę w sytuacjach ratunkowych podejmowanych w związku z wypadkami i  katastrofami. Krew jest bezcennym darem, którego nie można wyprodukować ani kupić, jest darem serca. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny.

       Wszystkim Honorowym Dawcom składamy serdeczne podziękowania i życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz możliwości dalszego dzielenia się tym dobrem. Życzymy też zaangażowania kolejnych pokoleń w tej pięknej akcji pomagania.

 

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności