logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawstwa

pn 11 Cze 2018

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawstwa. To dzień urodzin Karla Landstainera, zdobywcy nagrody Nobla za odkrycie grup krwi.

Krwi nie da się wyprodukować ani kupić. Jedynym jej źródłem jest człowiek – Honorowy Krwiodawca. Bez honorowego krwiodawstwa, bez armii ludzi dobrowolnie i bezpłatnie oddających krew nie funkcjonowałyby szpitale, nie można byłoby przeprowadzać zabiegów, operacji i leczyć chorych.

Przy pobieraniu krwi używa się jednorazowego i sterylnego sprzętu medycznego. Nie jest możliwe zarażenie się jakimkolwiek wirusem podczas donacji, a ubytek oddanej krwi odbudowuje się
w organizmie człowieka w ciągu kilkunastu godzin.

Składamy dziś podziękowanie ludziom, którzy oddają swą krew, aby podzielić się najcenniejszym darem ze wszystkich – darem życia.

Szczególne uprawnienia dla Zasłużonych Honorowych Dawców krwi :

 -przyjęcia bez kolejki u lekarza  i w aptece,

- bezpłatne leki ( witaminy i preparaty żelaza),

- możliwość odliczania od dochodu (PIT O) maksymalnie kwoty 351 zł.

Obecnie trwa ogólnopolska  kampania społeczna „Twoja krew, moje życie” promująca honorowe krwiodawstwo, realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020", finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Akcje promujące krwiodawstwo noszą tytuł „Trasa czerwonej nitki”.

Więcej informacji na: www.twojakrew.pl

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności