logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

15 września – Europejski Dzień Prostaty.

pn 14 Wrz 2020

Obchodzony po raz pierwszy w 2006 roku, a ustanowiony był przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Ten Dzień ma na celu  zwiększenie świadomości na temat chorób gruczołu krokowego. Rak prostaty zajmuje wysoką pozycję na liście najczęściej występujących  nowotworów u mężczyzn w Polsce. Największym "sprzymierzeńcem" raka  jest brak świadomości pacjentów oraz niechęć do wizyty u lekarza urologa. Proste badanie u specjalisty, pomiar poziomu białka, czyli PSA we krwi, oraz ewentualnie biopsja prostaty wystarczą do wykrycia raka na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jego rozwoju. W tym dniu jest  kolejna okazja, by zachęcać do  profilaktyki i badań.

Powiększenie gruczołu krokowego czyli prostaty prowadzi do wystąpienia objawów, związanych ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz uciskiem na pęcherz moczowy np. częste i z trudnościami oddawanie moczu (także w nocy), uczucie parcia na mocz, zaburzenia erekcji. Rak prostaty atakuje mężczyzn zwykle po 45r.ż.

Na Podkarpaciu mamy  28 poradni urologicznych z umową z NFZ , warto skorzystać z porady specjalisty zanim będzie za późno.

Podkarpacki NFZ zachęca do skorzystania z informacji  na temat najbliższej poradni urologicznej poprzez bezpłatną całodobową infolinię TIP  800 190 590.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności