logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

18 października - Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

pt 16 Paź 2020

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Ustanowione w 2000 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przekwitaniem oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
 

Kobiety przechodzą menopauzę (klimakterium), a mężczyźni andropauzę (zespół niedoboru testosteronu). O męskich problemach przekwitania mówi się rzadziej, mimo że objawy są podobne jak u kobiet w przypadku menopauzy.
Główne objawy tego procesu to: zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia snu, nerwowość, obniżenie libido, gorsza pamięć i koncentracja. W tym wieku zaczynają się problemy z otyłością, łysieniem, osteoporozą.
Niedogodności okresu menopauzy i andropauzy można podzielić na dwie grupy: natury psychicznej np. huśtawki emocjonalne, stany depresyjne oraz natury fizycznej np. uderzenia gorąca, nocne poty, zwiększenie poziomu złego cholesterolu.
Najczęściej zjawisko to dotyczy osób pomiędzy 45 a 49 rokiem życia i trwa około 8- 10 lat. U mężczyzn to ok 50 rok życia. Czas wystąpienia pierwszych objawów przekwitania zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych. O przyspieszeniu wystąpienia menopauzy decyduje też niehigieniczny tryb życia np. stres, palenie papierosów, zbyt mało ruchu, niewłaściwa dieta.
W radzeniu sobie z tymi problemami pomocna jest dbałość o zdrowie, ale nie tylko poprzez leki i suplementy, ale głównie poprzez aktywny i zdrowy styl życia.
 

Podkarpacki Oddział NFZ przypomina: Pamiętajmy o wizycie u lekarza POZ lub lekarza specjalisty, pamiętajmy o regularnych badaniach i zdrowym trybie życia.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności