logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

21 sierpnia - Światowy Dzień Optymisty

śr 21 Sie 2019

Dzień Optymisty jest świętem obchodzonym od 2016 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pozytywnego myślenia, a powołany został z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”, która poprzez swoje działania pragnie nieść tę pozytywną ideę.

Czy optymizm ma związek z naszym zdrowiem? Wiele badań i opinii wskazuje, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem niż pesymiści.

A czy te opinie przekładają się na rzeczywistość? Odpowiedź można znaleźć u lekarzy i psychologów, a także m.in. w raporcie CBOS za grudzień 2018 z którego wynika, że „zadowolenie ze stanu swojego zdrowia deklaruje sześciu na dziesięciu dorosłych (60%), a niezadowolenie - 17%”. Odsetek badanych zadowolonych z tej dziedziny naszego życia systematycznie wzrasta od 49% w roku 1999 do 60% obecnie – co również napawa optymizmem.

Spojrzeniem z innej perspektywy jest „Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia” z kwietnia 2019, który w punkcie trzecim wskazuje, że jakość opieki zdrowotnej w Polsce jest najlepiej postrzegana przez mieszkańców Podkarpacia – to również powód do zadowolenia.

„Wesołość jest najlepszą higieną ciała i umysłu” - George Sand
„Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym” - Charlie Chaplin

 

Autor: Katarzyna Kowalewska Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno - Finansowych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności