logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

22 października – Światowy Dzień Osób Jąkających się

czw 18 Paź 2018

22 października został ustanowiony „Światowym Dniem Osób Jąkających się” w lipcu 1998 roku podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu, aby zwrócić uwagę społeczeństw na skalę i skomplikowanie problemu, jakim jest jąkanie. Inicjatywę rozpoczęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Jąkających się (ang. International Association Stuttering, ISA). W Polsce działa wiele organizacji i stowarzyszeń  reprezentujących osoby jąkające się.

Symbolem Światowego Dzień Jąkających (ang. International Stuttering Awareness Day - ISAD) jest wstążka w kolorze zieleni morskiej.

Świadczenia związane z terapią jąkania udzielane są głównie w ramach poradni logopedycznych, do których wymagane jest skierowanie. W uzasadnionych przypadkach może to być również poradnia psychologiczna lub neurologiczna (konieczne jest skierowanie) lub poradnia zdrowia psychicznego (skierowanie nie jest wymagane). Skierowanie może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego  - lekarz rodzinny lub specjalista.

Terapia jąkania objęta jest finansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Na terenie całego naszego województwa, w tym roku z porad związanych wyłącznie z jąkaniem skorzystało 117 pacjentów podczas 700 wizyt. Średnio zatem w każdym miesiącu odbywa się 40 wizyt związanych z tą jednostką chorobową.

Tutaj znajduje się wykaz poradni logopedycznych na terenie województwa podkarpackiego

Tutaj znajdują się informacje nt. terminów wizyt w poradniach logopedycznych

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności