logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

pn 24 Lut 2020

23 lutego obchodzimy  Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem akcji podejmowanych z okazji tego dnia jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie, a także zachęcanie samych chorych do specjalistycznego leczenia.

Objawy depresji

Smutek, apatia, przygnębienie, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności, stany lękowe i trudności z koncentracją to najczęściej rozpoznawane objawy depresji. Depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Trudno samemu ocenić, czy mamy depresję czy nie, dlatego też warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z konsultacji u psychiatry lub psychologa.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Zawsze wtedy, gdy stan zdrowia psychicznego budzi szczególny niepokój danej osoby lub otaczających ją ludzi. Jeśli objawy depresji o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu utrzymują się przez 2–4 tygodnie, niezależnie od wywołujących je przyczyn, wskazana jest konsultacja psychiatryczna. Jeśli ich nasilenie jest znaczne, konsultacja psychiatryczna powinna się odbyć jak najszybciej. Jeśli objawy depresyjne utrzymują się zaledwie 2–3 dni, ale ich występowanie powtarza się często lub cyklicznie (np. co miesiąc), także wskazana jest wizyta u psychiatry.Do lekarza psychiatry nie jest wymagane  skierowanie.

    Depresja jest chorobą, którą można i należy leczyć ,a  ze względu na poważne konsekwencje objawów depresji, nie można jej lekceważyć. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej są coraz mniej obciążające. Leczenie depresji  musi być kompleksowe  czyli nie tylko farmakoterapia, psychoterapia i psychoedukacja, a także fototerapia, właściwa dieta i aktywność fizyczna.

Leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący depresji.Dostępny na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowy-raport-nfz-depresja,7593.html.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności