logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

25 maja w sobotę od godz. 9 do 13, zapraszamy na Dzień Otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Darmowe badanie dermatologiczne bez skierowania, darmowe porady, EKUZ, IKP i wiele innych.

wt 21 Maj 2019

Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia będą namawiać do kontroli znamion skórnych. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje z lekarzami dermatologami.

Czy to na pewno tylko pieprzyk?

Czy to znamię zawsze było czarne?

Czy to znamię nie było kiedyś trochę mniejsze?

Czy te pieprzyki zawsze tu były, a może był tylko jeden?

Czy to może być nowotwór skóry?

Jeśli choć jedno z pytań skończyło się odpowiedzią TAK, to warto w sobotę 25 maja między godz. 9 a 13 odwiedzić Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie. Dzięki pomocy naszych partnerów:

Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie

Centrum Medycznego MEDYK w Rzeszowie

będzie można:

- skorzystać z porady i badania wykwalifikowanego dermatologa (bez skierowania i bezpłatnie),

- dowiedzieć się jak rozpoznać czerniaka,

- skorzystać z poradnictwa i otrzymać ulotki informujące.

Szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu, to duża szansa na dalsze życie w zdrowiu

Dermatoskopia to badanie znamion zwanych potocznie pieprzykami, przy użyciu specjalnego sprzętu zwanego dermatoskopem. Badanie jest:

- bezbolesne

- trwa zaledwie kilka minut

- może wykluczyć lub wykryć czerniaka (raka skóry) na wczesnym etapie, kiedy można go jeszcze wyleczyć.

Ponadto pracownicy NFZ zapewniają:

  • wydanie karty EKUZ, która może się przydać podczas wakacyjnego wyjazdu do innego kraju UE. W sezonie wakacyjnym po kartę zgłasza się nawet kilkaset osób dziennie - sobota 25 maja pozwoli uniknąć długiego oczekiwania w kolejce. Od niedawna karta EKUZ jest ważna dużo dłużej, dzięki czemu w większości przypadków wybrana dzisiaj, będzie ważna nawet podczas kolejnych wakacji.
  • potwierdzenie zlecenia na wyroby medyczne
  • informacje w zakresie leczenia uzdrowiskowego

Krótkie i proste do wypełnienia wnioski są dostępne w NFZ. Tutaj znajdują się informacje ogólne, zaś tutaj znajduje się m.in. wzór upoważnienia, jeśli kartę odbiera inna osoba.

  • oraz NOWOŚĆ! Będzie można uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. IKP pozwala sprawdzić status swojego ubezpieczenia, poznać swoją historię leczenia od 2008 roku oraz otrzymać e-receptę na sms lub e-mail.

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności