logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

pt 26 Paź 2018

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię edukacyjno-informacyjną "Solidarnie dla transplantacji". Głównym celem kampanii MZ jest zwiększenie dostępności leczenia przeszczepami w Polsce

i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji (średnia europejska to 21,5 dawcy na milion mieszkańców, w Polsce wskaźnik ten wyniósł 14,6 - dane za 2017 rok .Zaplanowano działania edukacyjno-informacyjne mające na celu zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Akcent stawiany jest właśnie na solidarność. Leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów. Każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą.

Na stronie internetowej kampanii www.zgodanazycie.pl zamieszczono kluczowe informacje o tym, kto i w jaki sposób może zostać dawcą (zarówno za życia jak i po śmierci), jakie są rodzaje przeszczepów, a także  można  znaleźć listę pomocnych placówek i instytucji.

Ilość donacji w Województwie Podkarpackim  2018 roku niestety wynosi zero , natomiast Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie w 2018 roku podpisał kontrakt na świadczenia w   Poradni transplantacyjnej  w PODKARPACKIM OŚRODKU ONKOLOGICZNYM IM. KS. B. MARKIEWICZA w BRZOZOWIE .         

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności