Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

30 maja - Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

pn 30 Maj 2022

Każdego roku w Polsce kilka tysięcy osób dowiaduje się, że choruje na stwardnienie rozsiane. W naszym kraju na tę chorobę cierpi już ponad 60 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane najczęściej dotyka osoby młode w przedziale wiekowym 20-40 lat. Większość stanowią kobiety.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła i póki co nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego. W pierwszym okresie choroby najczęściej obserwowanymi objawami są niedowład kończyn, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia oraz zaburzenia koordynacji i sprawności ruchowej.

Nieleczone stwardnienie rozsiane może prowadzić do niepełnosprawności, w związku z którą chory może wymagać stałej pomocy ze strony opiekuna. Opieka nad chorym na SM jest złożona i wymaga współpracy neurologa z innymi specjalistami.

Światowy Dzień SM daje poczucie wspólnoty osobom z tą chorobą oraz całej społeczności zaangażowanej w walkę ze stwardnieniem rozsianym, podnosi świadomość społeczną na temat tego schorzenia oraz zachęca do wspólnych działań.

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ na terenie województwa posiada 7 umów na realizację świadczeń z zakresu PROGRAM LEKOWY - LECZENIE STWARDNIENIA ROZSIANEGO. Pacjenci mają bardzo dobry dostęp do nowych terapii w leczeniu tej choroby.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności