Każdego roku w Polsce kilka tysięcy osób dowiaduje się, że choruje na stwardnienie rozsiane. W naszym kraju na tę chorobę cierpi już ponad 60 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane najczęściej dotyka osoby młode w przedziale wiekowym 20-40 lat. Większość stanowią kobiety.
Stwardnienie rozsiane to przewlekła i póki co nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego. W pierwszym okresie choroby najczęściej obserwowanymi objawami są niedowład kończyn, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia oraz zaburzenia koordynacji i sprawności ruchowej.
Nieleczone stwardnienie rozsiane może prowadzić do niepełnosprawności, w związku z którą chory może wymagać stałej pomocy ze strony opiekuna. Opieka nad chorym na SM jest złożona i wymaga współpracy neurologa z innymi specjalistami.
Światowy Dzień SM daje poczucie wspólnoty osobom z tą chorobą oraz całej społeczności zaangażowanej w walkę ze stwardnieniem rozsianym, podnosi świadomość społeczną na temat tego schorzenia oraz zachęca do wspólnych działań.
Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ na terenie województwa posiada 7 umów na realizację świadczeń z zakresu PROGRAM LEKOWY - LECZENIE STWARDNIENIA ROZSIANEGO. Pacjenci mają bardzo dobry dostęp do nowych terapii w leczeniu tej choroby.
Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie
ul. Zamkowa 8
35-032 Rzeszów
tel.: 17 86 04 100
faks: 17 86 04 228
Infolinia NFZ
tel.: 800 190 590
Godziny urzędowania
od poniedziałku do piątku
Oddział: 800 - 1600
Punkty Obsługi: 900 - 1530