logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

5 listopada rozpoczęły się obchody miesiąca świadomości nowotworów u mężczyzn

śr 06 Lis 2019

5 listopada rozpoczęły się obchody miesiąca świadomości nowotworów u mężczyzn. Kampania jest organizowana w ramach międzynarodowych obchodów akcji "Movember". Nazwa ta powstała z połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i november (listopad). Mężczyźni gorzej niż kobiety dbają o zdrowie.  Bardziej dbają o swój samochód niż o zdrowie, a lekarza odwiedzają w ostateczności.

Rak płuca, gruczołu krokowego, rak jąder, rak  jelita grubego, pęcherza moczowego lub   żołądka – to nowotwory ,które występują najczęściej wśród mężczyzn. Przyczyniają się też do największej liczby zgonów. Na sześć najczęstszych nowotworów u mężczyzn, trzy – stanowią nowotwory urologiczne.  Często są rozpoznawane za późno. Nie bez znaczenia w wystąpieniu choroby nowotworowej jest tryb życia w tym palenie papierosów , niewłaściwa dieta i brak ruchu. Dolegliwości i problemy z układem moczowym mogą, ale nie muszą, być oznaką nowotworu prostaty, rak często nie daje żadnych objawów we wczesnych stadiach, dlatego tak ważna jest regularna kontrola mężczyzn u lekarza urologa i badania profilaktyczne.
Na Podkarpaciu NFZ podpisał umowy na świadczenia w Poradni Urologicznej z 79 podmiotami. Aby skorzystać z wizyty niezbędne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego np. POZ . Aby wykonać   badania profilaktyczne  endoskopowe kolonoskopii czy gastroskopii należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym w POZ ,który wpisze skierowanie lub wskaże podmiot realizujący Program profilaktyczny bez skierowań.

Podkarpacki Oddział NFZ w Rzeszowie  zachęca do skorzystania  z informacji w tym temacie z całodobowej bezpłatnej   Infolinii NFZ nr tel. 800 190 590.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności