logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

9 września zawsze o godz. 9.09 obchodzimy Światowy Dzień FAS

pn 09 Wrz 2019

9 września zawsze o godz. 9.09 obchodzimy  Światowy Dzień FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego. Dziewiątki to symbol ciąży; FAS z angielskiego to Płodowy Zespół Alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome). Taki stan jest  skutkiem wpływu alkoholu na płód w czasie ciąży. W efekcie u dziecka może rozwinąć się szereg wad, opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, zaburzenia psychologiczne. Skutkiem działania alkoholu na rozwijający się płód może być poronienie, urodzenie martwego dziecka, przedwczesny poród, płodowy zespół alkoholowy – FAS oraz inne zaburzenia poalkoholowe.  Ustanowienie takiego dnia ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na konsekwencje związane ze spożywaniem alkoholu w ciąży. Z taką ideą wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku o godz. 9.09 w Auckland w Nowej Zelandii.

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ok. 30 proc. polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży narażając siebie i swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Szacuje się, że w Polsce rodzi się 3 dzieci z pełnoobjawowym FAS na 1000 żywo urodzonych. Dzieci z mniej nasilonymi uszkodzeniami poalkoholowymi jest znacznie więcej.

FAS jest nieuleczalny. Ale jest to  jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję w ciąży.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności