logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Aneksy zwiększające wartość umowy w rodzaju Rehabilitacja Lecznicza oraz poziom finansowania świadczeń dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

czw 22 Lis 2018

Aneksy zwiększające wartość umowy w rodzaju Rehabilitacja Lecznicza oraz poziom finansowania świadczeń dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Po analizie ilości wykonanych świadczeń za III kwartał 2018 oraz analizie zapotrzebowania w zakresie rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, które od 1 lipca br. uzyskały dodatkowe uprawnienia, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ zwiększył finansowanie tych świadczeń.

Dodatkowe 5 708 050 zł (5,7 mln zł) trafi do pracowni fizjoterapii, fizjoterapii domowej, oddziałów rehabilitacyjnych dziennych i całodobowych oraz poradni rehabilitacyjnych, co pozwoli na zwiększenie dostępności do świadczeń, szczególnie dla wspomnianych wcześniej osób uprawnionych.

Należy pamiętać, że dla dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niepełnosprawnych dzieci, zniesione zostały limity finansowe w przypadku świadczeń rehabilitacyjnych. Oznacza to, że Oddział NFZ zmienia wartości umowy dostosowując ją do ilości udzielonych świadczeń.

Porównując czas oczekiwania na te świadczenia w chwili obecnej z danymi sprzed roku, zauważyć można, że w fizjoterapii domowej średni czas oczekiwani zmniejszył się o niemal 50% dla przypadków stabilnych i prawie 60% dla przypadków pilnych a dla oddziałów dziennych zmniejszył się o 15% dla obu kategorii medycznych. W przypadku fizjoterapii ambulatoryjnej nie daje się zauważyć aż tak dużej zmiany, lecz czas oczekiwania ulega niewielkim wahaniom, a tendencja zmian nie przewiduje dużego wzrostu czasu oczekiwania.

W okresie 4 miesięcy (od 1 lipca do 31 października br.), od kiedy weszły w życie zmienione przepisy dotyczące osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył ponad 10 mln zł na świadczenia dla tych pacjentów. Udzielono za taką kwotę prawie 48 tys. różnych świadczeń.

Największa kwota dla osób niepełnosprawnych została zapłacona za fizjoterapię domową – 4,3 mln zł (12,5 tys. zabiegów), zabiegi fizjoterapeutyczne w gabinecie – 3,1 mln zł (16 tys. zabiegów), rehabilitacja dzieci w oddziale dziennym – 1,1 mln zł (10 tys. pobytów), rehabilitacja osób dorosłych w oddziale dziennym – 530 tys. zł (2,6 tys. pobytów).

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności