logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

wt 17 Wrz 2019

W dniach od 16 do 20 września w wybranych krajach Europy, w tym w Polsce, odbywają się kampanie pod hasłem Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi program profilaktyki nowotworów głowy i szyi, w ramach którego kilka ośrodków w Polsce prowadzi bezpłatne badania profilaktyczne. Lista podmiotów znajduje się na stronie  https://oppngis.pl/osrodki-realizujace-badania/

Nowotwory głowy i szyi to grupa nowotworów złośliwych, których ilość stale rośnie.  Do tych nowotworów zaliczane są wszystkie nowotwory zlokalizowane powyżej klatki piersiowej  z wyłączeniem oka i mózgu. Głównie dotyczą  krtani, gardła, języka, wargi oraz nosa. Główne czynniki ryzyka to palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, a także zakażenia wirusem HPV lub EPV. Według danych MZ rocznie ten typ nowotworu rozpoznaje się u 11 tys. osób, a u 60% pacjentów diagnozowanych jest dopiero w III lub IV stadium zaawansowania. Podjęcie skutecznej terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu. W I stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają 95%.

Podkarpacki NFZ przypomina:

W przypadku zaobserwowania objawów trwających ponad trzy tygodnie takich  jak np. zmiany na języku i w jamie ustnej, niegojące się owrzodzenia  w jamie ustnej, czerwony lub biały nalot;  ból gardła; chrypka;  trudności podczas połykania; guzek na szyi; zatkany nos lub krwawienie z nosa koniecznie należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności