logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Od 1988 roku dnia 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

pn 02 Gru 2019

Dzień ten ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problem i na walkę z AIDS, a także uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona wstążeczka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS, która przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Według danych Krajowego Centrum ds. Aids do 2019. roku w Polsce stwierdzono ponad 24 tys  przypadków osób zakażonych ogółem w tym  prawie 4 tys osób, które zachorowały na AIDS. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Wirus HIV przenosi się 3 drogami:

-  przez kontakty seksualne

-  przez zakażoną krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;

- podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien też zrobić przyszły ojciec.

Nie ma ryzyka zakażenia HIV w sytuacjach takich jak podawanie dłoni,  mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV, przebywanie np. w kinie, na basenie… Owady (np. komar) i zwierzęta nie przenoszą HIV.

Testy w kierunku wykrywania HIV w województwie Podkarpackim można wykonać  anonimowo i bezpłatnie, bez skierowania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16 (czynny w środy w godzinach od 15.05-18.15  i soboty w godzinach 11.30 – 15.30, tel. 17 852 21 11 lub 513 652 351, mail: pkd.rzeszow@gmail.com).

Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności