logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Powstają izolatoria, w których pobyt sfinansuje NFZ

wt 21 Kwi 2020

Podkarpacki Urząd Wojewódzki  w Rzeszowie wspólnie z  Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim NFZ realizując zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia uruchomił na terenie Podkarpacia tzw. izolatorium.

Przepisy  Ministra  Zdrowia wskazują, że osoby, u których wykryto obecność wirusa mogą leczyć się w domu jeśli ich stan zdrowia na to pozwala  -  pod warunkiem, że zdecyduje o tym lekarz – zakaźnik ze szpitala jednoimiennego bądź placówki z oddziałem zakaźnym. Osoba taka  trafia wtedy do tzw. izolacji domowej. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na powrót do domu - często ze względu na współdzielenie mieszkania z innymi osobami. W takiej sytuacji lekarz specjalista chorób zakaźnych może zdecydować, żeby pacjent trafił do tzw. izolatorium.  Do  izolatoriów będą trafiać też osoby z podejrzeniem COVID-19, które czekają na swój wynik i potwierdzenie choroby i wymagają izolacji, a nie mogą tego zrobić w domu .

Izolowani pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną, a za pobyt w izolatorium zapłaci Narodowy Funduszu Zdrowia. Obiekty, które będą pełnić rolę izolatoriów zostały wybrane w taki sposób, aby znajdowały się blisko szpitala jednoimiennego w Łańcucie.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny:

-  pielęgniarka, która przynajmniej dwa razy dziennie skontroluje stan zdrowia pacjenta i dokona pomiaru parametrów,

 - lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon

W  izolatorium pobierane będą także wymazy do badań na obecność koronawirusa. Podmiot pełniący funkcję izolatorium zapewnia 3 posiłki dziennie  dla osób w nim przebywających oraz systematyczną dezynfekcję pomieszczeń. Pacjent może opuścić izolatorium wyłącznie na podstawie decyzji lekarza , po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych.

Pierwsze miejsce zostało już uruchomione w Bursie Szkolnej w Łańcucie. Na chwilę obecną, ustalono zapotrzebowanie dla 125 osób.

Kolejne zostało uruchomione 21 kwietnia przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (dojazd od ul. Leszka Czarnego) z 66 miejscami.

Kolejne umowy będą podpisywane w miarę zapotrzebowania.

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności