logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

pt 02 Sie 2019

24 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Ten Dzień ma na celu edukację społeczeństwa na temat zapobiegania i leczenia osteoporozy.

Choroba ta polega na zmniejszeniu gęstości kości, wskutek czego częściej dochodzi do ich złamań. Wczesnymi objawami mogą być np. pojawiające się bóle po uprawianiu aktywności fizycznej, wystąpienie złamania mimo drobnego urazu. Do czynników powodujących chorobę zalicza się  niedobór witaminy D oraz wapnia. Z badań wynika, iż na tę chorobę w Polsce cierpi ok 11 % osób.
W dużej mierze dotyczy kobiet w trakcie lub po menopauzie, dlatego znajdują się one w grupie ryzyka. Na wystąpienie Osteoporozy wpływa niewątpliwie mała aktywność fizyczna, zła dieta, niedobory witamin oraz nadmierne korzystanie z używek.

Aby wykryć tę podstępną chorobę wykonuje się badania  densytometrii kości. Badanie to jest bezbolesne, możliwe do wykonania w ramach poradni specjalistycznej.  Zachęcamy do udziału w badaniach oraz zapobieganiu chorobie.

NFZ finansuje świadczenia ambulatoryjne z zakresu osteoporozy. W województwie Podkarpackim są trzy Poradnie specjalistyczne leczenia osteoporozy :

  • ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ NR 2 – RZESZÓW, ul. ALEKSANDRA FREDRY 9
  • NZOZ "REUMA-MED" – MIELEC, ul. JODŁOWA 13              
  • AQA SPÓŁKA Z O.O. - STALOWA WOLA, ul. WOJSKA POLSKIEGO 5

Ponadto wszystkie poradnie reumatologiczne, ortopedyczne, endokrynologiczne na terenie naszego województwa także mogą realizować świadczenia dla osób z osteoporozą.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności