logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Światowy Dzień Walki z Otyłością

czw 28 Lut 2019

1 marca to Światowy Dzień Walki z Otyłością. Obchodzony jest po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na doniosłość problemu otyłości.

Otyłość uznawana jest dziś za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Na całym świecie statystyki wskazują wzrost liczby osób zmagających się z nadwagą, otyłością, czy otyłością kliniczną. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, którzy żyjąc w ciągłym biegu i stresie zapominają o prawidłowym odżywianiu, o zdrowym śnie i zdrowym trybie życia. Otyłość stała się powszechną chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób.

Jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać pomocy?

Leczeniem otyłości zajmują się specjaliści w poradniach chorób metabolicznych. Obecnie na Podkarpaciu mamy 4 takie poradnie. Dodatkowo otyłością zajmują się także lekarze diabetolodzy i endokrynolodzy – w zależności od schorzenia. Wymagane jest skierowanie od lekarza POZ lub innego specjalisty. Leczenie otyłości to kompleksowe postępowanie uwzględniające: farmakoterapię, psychologię i psychiatrię, leczenie chirurgiczne, leczenie dietetyczne. Leczenie otyłości to przede wszystkim zmiany w sposobie życia  tj. zmiana  jedzenia – diety redukcyjne, zakładające zmniejszenie ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Dodatkowo niezbędne jest włączenie regularnej aktywności fizycznej i w niektórych przypadkach wsparcia psychologicznego. Przy otyłości olbrzymiej niezbędne jest leczenie chirurgiczne.

Czy jest różnica pomiędzy nadwagą a otyłością ?

Nadwaga to nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające przyjęte normy, występujące w stopniu umiarkowanym i skutkujące zwiększoną masą ciała. Nie jest to jeszcze otyłość, ale może do niej prowadzić.

Otyłość to zaawansowany, patologiczny nadmiar tkanki tłuszczowej, znacząco przekraczający fizjologiczne potrzeby organizmu. Otyłość sama w sobie jest groźną przewlekłą chorobą, która może prowadzić do wielu innych niebezpiecznych schorzeń i powikłań. Do najczęściej występujących należą: cukrzyca typu 2, choroby serca, choroby zwyrodnieniowe kości, choroby układu oddechowego, udary mózgu, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet nowotwory złośliwe. Dodatkowym problemem zdrowotnym są problemy psychologiczne. Te wszystkie aspekty powodują także problemy zawodowe, rodzinne i społeczne. Pacjenci z otyłością narażeni są także na dyskryminację w swoim środowisku.

Jak można sprawdzić czy mamy do czynienia jeszcze z nadwagą, czy już z otyłością?

Należy wykonać odpowiednie pomiary, do których wykorzystuje się BMI - jeden z najpopularniejszych wskaźników masy ciała. Można go niezwykle prosto wyliczyć przy pomocy dwóch informacji: masy ciała i wzrostu. By przekonać się, czy waga jest prawidłowa, należy podzielić masę ciała liczoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu liczony w metrach. Np. przy wzroście 165 cm i wadze 60 kg wskaźnik  BMI wynosi : 60 : (1,65²) = 60 : 2,7225 – czyli około 22. Wskaźnik BMI, czyli body mass index, zwany również wskaźnikiem QueteletaII, służy do oznaczania prawidłowej masy ciała osób dorosłych.

Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

    < 16,0 – wygłodzenie

    16,0–16,99 – wychudzenie

    17,0–18,49 – niedowagę

    18,5–24,99 – wartość prawidłową

    25,0–29,99 – nadwagę

    30,0–34,99 – I stopień otyłości

    35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)

     ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Waga prawidłowa oznacza, że wyliczony wynik znajduje się w przedziale 18,5-24,99. Natomiast BMI 24,99-29,99 równoznaczny jest z nadwagą. Wartość równa i przekraczająca 30 oznacza otyłość, która jest zagrożeniem dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI został stworzony do celów statystycznych, naukowych i nie bierze pod uwagę wieku, płci i budowy kostno-mięśniowej. Zawsze w razie wątpliwości z interpretacją wskaźnika BMI należy zgłosić się do lekarza.

Tutaj znajdziemy kalkulator BMI udostępniony przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Jakie są przyczyny otyłości u dzieci?

Coraz częściej odchudzanie i leczenie otyłości obejmuje dzieci i młodzież. Wśród głównych przyczyn otyłości u dzieci i nastolatków wymienia się:

  • Spożywanie słodzonych napojów oraz posiłków typu fast-food.

Tutaj znajdziemy podsumowanie konferencji „Cukier, otyłość – konsekwencje”

  • Zbyt małą ilość warzyw i owoców w codziennej diecie
  • Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.

Tutaj znajdziemy NOWĄ Piramidę zdrowego Żywienia dla dzieci

Tutaj znajdziemy NOWĄ Piramidę zdrowego Żywienia dla dorosłych

Powyższe problemy potwierdza również Główny Inspektorat Sanitarny

Większość młodych ludzi nie wyrasta z problemu otyłości , otyły nastolatek będzie otyłym dorosłym.

Epidemia otyłości w dramatyczny sposób narasta i jest znacznie groźniejsza niż przewidywano.
Z nadwagą i otyłością można i trzeba walczyć. Zacznijmy od dziś.

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności