Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Światowy Tydzień Alergii: 5–11 czerwca 2022

śr 08 Cze 2022

Każdego roku Światowa Organizacja Alergii (WAO) zajmuje się innym tematem, mając na celu podnoszenie świadomości na temat chorób alergicznych i ich wpływu na życie pacjenta.

Hasło na ten rok brzmi "Astma i alergiczne choroby dróg oddechowych: poznaj swoją alergię, dobrze oddychaj, żyj lepiej".

Zjawisko to stanowi potężne wyzwanie dla lekarzy, pacjentów i całego systemu opieki zdrowotnej.

Astma, to przewlekłe zapalenie oskrzeli prowadzące do niekontrolowanego ich skurczu. Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań na astmę, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Bardzo duży wpływ na przebieg tych schorzeń ma szereg czynników takich jak: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie alkoholu. Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia.

Zarówno astma jak i alergia są uważane za choroby cywilizacyjne XXI wieku.

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Najczęściej  objawami alergii jest nieżyt nosa, zapalenie spojówek, ale także jest możliwy skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypki i bąble skórne. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.

Warto więc obserwować reakcje organizmu i konsultować wszystkie niepokojące objawy z lekarzem rodzinnym lub specjalistami z zakresu alergologii. W województwie podkarpackim mamy zakontraktowanych 12 poradni chorób alergicznych i 23 poradnie chorób płuc.

Jest możliwość zadbania o swoje płuca.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności