logo NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

pn 03 Sie 2020

W dniach od  1 do 7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej. Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem. Karmienie piersią niesie mnóstwo  korzyści zarówno dla dziecka jak i matki.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje żywienie dojelitowe wcześniaków i chorych noworodków mlekiem z banków mleka kobiecego, jeśli dziecko nie może być karmione mlekiem biologicznej matki. Na Podkarpaciu funkcjonują dwa Banki Mleka Kobiecego: w Klinicznym Szpitalu nr 1 w Rzeszowie  i  w Szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od honorowych dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności