Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Wyjaśnienie do artykułu „Jak sanepid (nie) radzi sobie z pandemią koronawirusa. Kwarantanna z poślizgiem” umieszczonego na portalu Rzeszów News w dniu 12 listopada

pt 13 Lis 2020

W związku z publikacją w dniu 12 listopada br. artykułu „Jak sanepid (nie) radzi sobie z pandemią koronawirusa. Kwarantanna z poślizgiem” umieszczonego na portalu Rzeszów News, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ przekazuje dodatkowe wyjaśnienia skierowanie do czytelników.

Użyte w artykule zdanie „Dowiedziałam się, że NFZ niechętnie chce testować osoby po kwarantannie” jest niezgodne z rzeczywistością. NFZ nie przeprowadza testów w kierunku zarażenia COVID-19, nie zleca ich wykonywania, ani nie dyktuje warunków ich zlecania. Fakt wystawienia skierowania leży w gestii lekarza, który opiekuje się pacjentem. Przebywanie na kwarantannie tak jak inne czynniki niemedyczne nie mają wpływu na przeprowadzenie badania. Jest nawet zgoła inaczej, gdyż NFZ zachęca lekarzy rodzinnych do zlecania badań tym osobom, u których zachodzi podejrzenie zachorowania. Warto również wiedzieć, że lekarz kierujący na badania nie pokrywa jego kosztów, gdyż finansuje je NFZ. Nie są również określone limity ilości badań zlecanych dla jednego pacjenta. Proszę również pamiętać, że lekarz zleca badanie jeśli widzi konieczność jego wykonania i nie musi on kierować się prośbą pacjenta. Jeśli jednak w opinii pacjenta, skierowanie było konieczne, lecz spotkało się z odmową ze strony lekarza, prosimy o zgłoszenie tego faktu do NFZ. Wyjaśnimy sprawę i poinformujemy pacjenta o wynikach kontroli.

 

Autor: Iwona Karasowska-Stepaniak, Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych
Wszystkie aktualności