Narodowy Fundusz Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia

Pacjenci

Drukuj

Aktualności

Wyjaśnienie do artykułu "Kolejki do lekarzy to wyrok śmierci dla pacjentów" Pana Szymona Jakubowskiego w dzienniku Nowiny z dnia 9 listopada 2022

śr 09 Lis 2022

W związku z publikacją artykułu „Kolejki do lekarzy to wyrok śmierci dla pacjentów” Pana Szymona Jakubowskiego w dzienniku Nowiny z dnia 9 listopada 2022, koniecznym staje się poczynienie pewnych wyjaśnień, bez których tekst może wprowadzać Czytelników w błąd oraz stwarzać błędne odczucie rzeczywistości.

Pan redaktor wspomina o pacjencie, który przez ponad rok oczekiwał na wizytę u specjalisty, po czym otrzymał diagnozę związaną z nowotworem.

Nie znając specjalizacji poradni, przyjrzyjmy się czasom oczekiwania do tych, które najczęściej leczą, bądź diagnozują Pacjentów w zakresie chorób nowotworowych. Zakładamy, że pacjent z podejrzeniem takiego schorzenia powinien mieć wystawione skierowanie w trybie pilnym co znacznie skraca czas oczekiwania bądź wystawioną tzw. Zieloną Kartę, o której w dalszej części.

Poradnia onkologiczna: średni czas oczekiwania w 15 poradniach to 5 dni, przy czym 80% podaje czas oczekiwania poniżej jednego tygodnia.

Poradnia ginekologiczno-położnicza: średni czas oczekiwania w 152 poradniach to 5 dni, przy czym 78% podaje czas oczekiwania poniżej jednego tygodnia.

Poradnia chorób płuc: średni czas oczekiwania w 54 poradniach to 22 dni, przy czym 59% podaje czas oczekiwania poniżej jednego tygodnia.

Poradnia urolgiczna: średni czas oczekiwania w 47 poradniach to 38 dni, przy czym 45% podaje czas oczekiwania poniżej jednego tygodnia.

Poradnia hematologiczna: średni czas oczekiwania w 6 poradniach to 59 dni, przy czym 17% podaje czas oczekiwania poniżej jednego tygodnia.

Poradnia gastroenterologiczna: średni czas oczekiwania w 23 poradniach to 70 dni, przy czym 35% podaje czas oczekiwania poniżej jednego tygodnia.

To przykłady wyłącznie dla województwa podkarpackiego, a jak wiadomo Pacjentów nie obowiązuje żadna rejonizacja i swoboda wybrania dowolnej poradni na terenie całego kraju, bez względu na Oddział NFZ, z którym poradnia podpisała umowę. Świadczą one o dużej dostępności do poradni gdy Pacjent wymaga pilnej konsultacji – a taka wydaje się oczywista przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Ponadto warto pamiętać, że już samo podejrzenie nowotworu powinno skutkować wystawieniem tzw. „Zielonej Karty DILO” czyli Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

Karta została wprowadzona 1 stycznia 2015 roku wraz z pakietem onkologicznym – grupą przepisów mających na celu poprawę diagnostyki i usprawnienie leczenia raka w Polsce. Szybka terapia onkologiczna dedykowana jest Pacjentom, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy oraz chorym w trakcie leczenia onkologicznego. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w dostępie do leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Diagnostyka i leczenie w ramach pakietu onkologicznego nie są także objęte limitami przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że NFZ zapłaci szpitalom za wykonanie wszystkich niezbędnych procedur w danym roku, a każdy pacjent onkologiczny otrzyma niezbędne leczenie.

Karta jest jak priorytetowe skierowanie – osoba z podejrzeniem nowotworu, która jest jej posiadaczem, omija zwykłe kolejki i ma prawo do szybszej diagnostyki onkologicznej i leczenia.

Kolejną kwestię porusza Pan redaktor, opisując własną sytuację gdy osoba pracują w rejestracji poradni przyznaje, że „przypadek jest zbyt poważny żeby czekać”. Pracownik rejestracji powinien wiedzieć, że skierowanie w trybie pilnym skraca czas oczekiwania podobnie jak karta DILO, oraz że lekarz w poradni również ma prawo przyjąć pacjenta szybciej, jeśli jest takie wskazanie medyczne. Odsyłanie Pacjenta, aby na własną rękę szukał wyjścia z tej sytuacji jest niepoprawne i powinno skutkować naganną oceną takiego zachowania rejestratorki.

Wszelkie wątpliwości dotyczące praw Pacjentów i obowiązków poradni, rejestratorek i lekarzy wyjaśniają i tłumaczą pracownicy Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod bezpłatnym numerem 800 190 590 można cała dobę 7 dni w tygodniu porozmawiać z konsultantem, aby do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości.

 

Autor: Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie
Wszystkie aktualności