Regulamin techniczny przygotowania oferty na rok 2018 i lata następne
§1
- Regulamin określa zasady zastosowania narzędzi informatycznych oraz sposób przygotowania formularza ofertowego, wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń i formularza aktualizacyjnego w postępowaniach w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ogłoszonych na rok 2018 i lata następne.
- Regulamin dotyczy postępowań dla każdego rodzaju i zakresu świadczeń opieki zdrowotnej w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
- W postępowaniach w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2018 i lata następne wykorzystywany jest internetowy system dostępowy jakim jest Portal NFZ. W przypadku Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego jest to „Portal Świadczeniodawcy”.
- Funkcja Portalu NFZ w postępowaniach jest określona w opisie czynności umieszczonym w dalszej części niniejszego regulaminu. Sposób obsługi Portalu NFZ określa załącznik nr 1 -„Portal Świadczeniodawcy – System Obsługi Potencjału Świadczeniodawcy”.
§2
- Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia udostępnia aplikację ofertową (umożliwiającą przygotowanie ofert) „Ofertowanie" - sposób obsługi programu określa załącznik nr 2.
- Informacje o wersjach i niezbędnych aktualizacjach aplikacji ofertowej dostępne są na stronie internetowej Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
§3
Czynności niezbędne do przygotowania oferty (formularza ofertowego):
- Oferent - ubiegający się o podpisanie umowy z Funduszem (jak i świadczeniodawca występujący w ofercie w charakterze podwykonawcy), nieposiadający jeszcze konta w internetowym systemie dostępowym wypełnia i składa w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ formularz rejestracyjny, udostępniony na stronach internetowych oddziału wojewódzkiego NFZ.
- Na podstawie formularza rejestracyjnego i podpisanej umowy oddział wojewódzki NFZ przydziela Świadczeniodawcy login oraz hasło.
- Świadczeniodawcy zarejestrowani w systemie informatycznym Funduszu w latach ubiegłych i posiadający konto dostępowe, korzystają z dotychczasowych loginów i haseł.
- Użytkownik, po zalogowaniu do Portalu, wprowadza bądź aktualizuje dane zgodnie z zakresem określonym w § 6 ust. 1 Regulaminu korzystania z Portalu NFZ zgodnie z zakresem aplikacji (na podstawie instrukcji stanowiącej załącznik nr 1).
- W związku z wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej, z dnia 15 kwietnia 2011 roku, w procesie kontraktowania konieczne jest podanie informacji o świadczeniodawcy, czyli o podmiocie wykonującym działalność leczniczą. Do czasu pełnego dostosowania systemu informatycznego Funduszu do zapisów ustawy informacje o świadczeniodawcy będą rejestrowane w polach opisujących podmiot.
- Oferent, który uzupełnił już informację o podmiocie wykonującym działalność leczniczą, wykorzystuje do przygotowania oferty wprowadzone wcześniej informacje. Oferent zarejestrowany w systemie informatycznym, który nie uzupełnił jeszcze informacji o podmiocie wykonującym działalność leczniczą, uzupełnia tę informację i potwierdza jej prawidłowość w Portalu, na podstawie instrukcji stanowiącej załącznik nr 1. Wykonanie tej czynności jest konieczne przed rozpoczęciem przygotowania formularza ofertowego.
- Oferenci rejestrujący się w systemie, wypełniając formularz rejestracyjny podają w nim wszystkie niezbędne informacje. W ich przypadku nie jest wymagane potwierdzenie prawidłowości informacji o podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
- Jeżeli konto w internetowym systemie informatycznym Funduszu obejmuje informacje o potencjale podmiotu leczniczego - komórkach informacyjnych należących do więcej niż jednego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, to przed rozpoczęciem przygotowania oferty świadczeniodawca uzupełnia w Portalu listę przedsiębiorstw zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik 1. Tak przygotowana lista przedsiębiorstw będzie konieczna w procesie przygotowania oferty.
- W celu przygotowania formularza ofertowego należy:
- Pobrać i uruchomić program instalacyjny aplikacji ofertowej udostępniony przez oddział wojewódzki NFZ,
- Wygenerować z Portalu i zaimportować do aplikacji ofertowej plik z własnymi danymi, o których mowa w pkt. 4,
- Zaimportować definicję postępowania udostępnioną na stronach oddziału wojewódzkiego NFZ,
- Wprowadzić pozostałe wymagane dane formularza ofertowego,
- Wydrukować formularz ofertowy zgodny z wersją elektroniczną,
- Zapisać formularz w formie elektronicznej.
- Czynności z pkt. 9 należy wykonać na podstawie instrukcji z załącznika nr 2.
- Plik z danymi świadczeniodawcy, o którym mowa w punkcie 4 zawiera wszystkie dane opisujące świadczeniodawcę. Jeżeli w trakcie procesu składania ofert dane opisujące świadczeniodawcę ulegną zmianie, to konieczne będzie ponowne pobranie tego pliku z Portalu. Jeżeli wystąpi potrzeba ponownego wygenerowania oferty zawierającej poprzednio obowiązujące dane to należy wykorzystać odpowiedni plik pobrany wcześniej z Portalu (już w wersji wymaganej dla postępowań na rok 2018 i lata następne) lub plik wykorzystywany uprzednio do przygotowania tej oferty.
§4
- W ramach procesu aneksowania umów stosuje się tryb uproszczony polegający na złożeniu przez Świadczeniodawcę ostatecznego, uzgodnionego z oddziałem wojewódzkim NFZ, poziomu finansowania w postaci formularza aktualizacyjnego. Formę elektroniczną, o ile jest wymagana, przygotowuje się w aplikacji ofertowej lub jej wersji przeznaczonej do aneksowania umów.
- O szczegółach odnośnie aplikacji Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ powiadamia na swojej stronie internetowej.
§5
Czynności niezbędne do przygotowania formularza aktualizacyjnego:
- Świadczeniodawcy zarejestrowani w systemie informatycznym Funduszu w latach ubiegłych i posiadający konto dostępowe, korzystają z dotychczasowych loginów i haseł.
- Użytkownik, po zalogowaniu do Portalu, wprowadza bądź aktualizuje dane zgodnie z zakresem określonym w § 6 ust. 1 Regulaminu korzystania z Portalu NFZ i zgodnie z zakresem aplikacji (na podstawie instrukcji - załącznik nr 1).
- W związku z wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej, z dnia 15 kwietnia 2011 roku, w procesie kontraktowania konieczne jest podanie informacji o świadczeniodawcy, czyli o podmiocie wykonującym działalność leczniczą. Do czasu pełnego dostosowania systemu informatycznego Funduszu do zapisów ustawy informacje o świadczeniodawcy będą rejestrowane w polach opisujących podmiot.
- Oferent, który uzupełnił już informację o podmiocie wykonującym działalność leczniczą, wykorzystuje do przygotowania oferty wprowadzone wcześniej informacje. Oferent zarejestrowany w systemie informatycznym, który nie uzupełnił jeszcze i informacji o podmiocie wykonującym działalność leczniczą uzupełnia tę informację i potwierdza jej prawidłowość w Portalu, na podstawie instrukcji stanowiącej załącznik nr 1. Wykonanie tej czynności jest konieczne przed rozpoczęciem przygotowania formularza aktualizacyjnego.
- Jeżeli konto w internetowym systemie informatycznym Funduszu obejmuje informacje o potencjale podmiotu leczniczego - komórkach informacyjnych należących do więcej niż jednego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, to przed rozpoczęciem przygotowania formularza aktualizacyjnego świadczeniodawca uzupełnia w Portalu listę przedsiębiorstw zgodnie
z instrukcją stanowiącą załącznik 1. Tak przygotowana lista przedsiębiorstw będzie konieczna w procesie przygotowania formularza aktualizacyjnego. - W celu przygotowania formularza aktualizacyjnego należy:
- Pobrać i uruchomić program instalacyjny aplikacji ofertowej udostępniony przez oddział wojewódzki NFZ w wersji przeznaczonej do aneksowania umów.
- Wygenerować z Portalu i zaimportować do ww. aplikacji ofertowej plik z własnymi danymi, o których mowa w pkt. 4,
- Zaimportować definicję postępowania udostępnioną na stronach oddziału wojewódzkiego NFZ,
- Wprowadzić pozostałe, wymagane dane formularza aktualizacyjnego,
- Wydrukować formularz aktualizacyjny zgodny z wersją elektroniczną,
- Zapisać formularz w formie elektronicznej.
- Czynności z pkt. 6 należy wykonać na podstawie instrukcji z załącznika nr 2.
- Plik z danymi świadczeniodawcy, o którym mowa w punkcie 4 zawiera wszystkie dane opisujące świadczeniodawcę. Jeżeli w trakcie procesu składania formularza aktualizacyjnego dane opisujące świadczeniodawcę ulegną zmianie, to konieczne będzie ponowne pobranie tego pliku z Portalu. Jeżeli wystąpi potrzeba ponownego wygenerowania formularza aktualizacyjnego zawierającej poprzednio obowiązujące dane to należy wykorzystać odpowiedni plik pobrany wcześniej z Portalu już w wersji wymaganej dla postępowań na rok 2018 i lata następne) lub plik wykorzystywany uprzednio do przygotowania tej oferty.
§6
Czynności niezbędne do przygotowania wniosku w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna i w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne:
- Świadczeniodawca (zarówno wnioskujący) - ubiegający się o podpisanie umowy z Funduszem, (jak i występujący we wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń, zwanym dalej wnioskiem, w charakterze podwykonawcy) nieposiadający jeszcze konta w internetowym systemie dostępowym wypełnia i składa w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ formularz rejestracyjny, udostępniony na stronach internetowych oddziału wojewódzkiego NFZ.
- Na podstawie formularza rejestracyjnego i podpisanej umowy oddział wojewódzki NFZ przydziela Świadczeniodawcy login oraz hasło.
- Wnioskujący zarejestrowani w systemie informatycznym Funduszu w latach ubiegłych i posiadający konto dostępowe, korzystają z dotychczasowych loginów i haseł.
- Użytkownik, po zalogowaniu się do Portalu, wprowadza bądź aktualizuje dane zgodnie z zakresem określonym w § 6 ust. 1 Regulaminu korzystania z Portalu NFZ i zgodnie z zakresem aplikacji (na podstawie instrukcji - załącznik nr 1).
- W związku z wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej, z dnia 15 kwietnia 2011 roku, w procesie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej konieczne jest podanie informacji o świadczeniodawcy, czyli o podmiocie wykonującym działalność leczniczą. Do czasu pełnego dostosowania systemu informatycznego Funduszu do zapisów ustawy informacje o świadczeniodawcy będą rejestrowane w polach opisujących podmiot.
- Wnioskujący, który uzupełnił już informację o podmiocie wykonującym działalność leczniczą, wykorzystuje do przygotowania wniosku wprowadzone wcześniej informacje. Wnioskujący zarejestrowany w systemie informatycznym, który nie uzupełnił jeszcze informacji o podmiocie wykonującym działalność leczniczą uzupełnia tę informację i potwierdza jej prawidłowość w Portalu, na podstawie instrukcji stanowiącej załącznik nr 1. Wykonanie tej czynności jest konieczne przed rozpoczęciem przygotowania formularza wniosku.
- Świadczeniodawcy rejestrujący się w systemie, wypełniając formularz rejestracyjny podają w nim wszystkie niezbędne informacje. W ich przypadku nie jest wymagane potwierdzenie prawidłowości informacji o podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
- Jeżeli konto w internetowym systemie informatycznym Funduszu obejmuje informacje o potencjale podmiotu leczniczego - komórkach informacyjnych należących do więcej niż jednego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego,
to przed rozpoczęciem przygotowania wniosku świadczeniodawca uzupełnia w Portalu listę przedsiębiorstw zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik 1. Tak przygotowana lista przedsiębiorstw będzie konieczna w procesie przygotowania wniosku. - W celu przygotowania formularza wniosku należy:
- Pobrać i uruchomić program instalacyjny aplikacji ofertowej udostępniony przez oddział wojewódzki NFZ.
- Wygenerować z portalu i zaimportować do aplikacji ofertowej plik
z własnymi danymi, o których mowa w pkt. 4, - Zaimportować definicję postępowania udostępnioną na stronach oddziału wojewódzkiego NFZ,
- Wprowadzić pozostałe, wymagane dane formularza wniosku,
- Wydrukować formularz wniosku zgodny z wersją elektroniczną,
- Zapisać formularz wniosku w formie elektronicznej.
- Czynności z pkt. 9 należy wykonać na podstawie instrukcji z załącznika nr 2.
- Plik z danymi świadczeniodawcy, o którym mowa w punkcie 4 zawiera wszystkie dane opisujące świadczeniodawcę. Jeżeli w trakcie procesu składania wniosków dane opisujące świadczeniodawcę ulegną zmianie,
to konieczne będzie ponowne pobranie tego pliku z Portalu. Jeżeli wystąpi potrzeba ponownego wygenerowania wniosku zawierającej poprzednio obowiązujące dane to należy wykorzystać odpowiedni plik pobrany wcześniej z Portalu (już w wersji wymaganej dla postępowań na rok 2018 i lata następne) lub plik wykorzystywany uprzednio do przygotowania tego wniosku.
§7
- Aneksowanie umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna realizowane jest w trybie złożenia wniosku jak opisano w §6, który traktowany będzie jako aktualizacja danych lub – w przypadku posiadania umowy niewygasającej w roku 2018 - w trybie oświadczenia o braku zmian w swoim potencjale, co jest podstawą do utworzenia umowy na rok kolejny.