Program ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie leczenie wad jeszcze w okresie życia płodowego. Program umożliwia rodzicom dziecka przygotowanie się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki po jego narodzeniu.
W poradni przejdziesz nieinwazyjne badanie diagnostyczne:
Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania – jeśli to będzie potrzebne, skieruje Cię na badania inwazyjne. Na przeprowadzenie tych badań musisz wyrazić zgodę.
Badanie inwazyjne - pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG.
Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i zajdzie potrzeba dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz skieruje Cię do odpowiednich poradni. Udzielą oni świadczeń na podstawie umowy z NFZ.
Na pierwszą wizytę w ramach programu udaj się po otrzymaniu skierowania od lekarza prowadzonego ciążę. Skierowanie powinno zawierać informacje o wieku ciąży w tygodniach.
Kryteria kwalifikacji:
Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży.
Do udziału w programie wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.
Brak kryterium wiekowego.
Zakres świadczenia gwarantowanego:
Kryteria kwalifikacji:
Badania wykonuje się w:
Do udziału w programie jest wymagane skierowanie. Musi być ono wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę i zawierać informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.
Kryteria kwalifikacji:
Badania wykonuje się u kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
Do udziału w programie jest wymagane skierowanie. Powinno być ono wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza realizującego etap "Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych". Musi zawierać informację o wskazaniach do objęcia tą częścią programu wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania.
Kryteria kwalifikacji:
Badania wykonuje się u kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
Do udziału w programie jest wymagane skierowanie. Powinno ono być wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza realizującego etap "Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych".
Skierowanie musi zawierać informację o wskazaniach do objęcia tą częścią programu wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania.
Wykaz placówek, w których można wykonać bezpłatne badania w ramach programu:
Realizator | Adres | Telefon |
Szpital Specjalistyczny Pro Familia | 35-002 Rzeszów, ul. Witolda 6B | 17 773 57 00 |
NZOZ HOMED | 36-060 Głogów Małopolski, ul. Paderewskiego 14 | 17 717 60 42 |
Centrum Medyczne MAMI | 38-120 Czudec, ul. Starowiejska 4 | 601 919 273 |
Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie
ul. Zamkowa 8
35-032 Rzeszów
tel.: 17 86 04 100
faks: 17 86 04 228
Infolinia NFZ
tel.: 800 190 590
Godziny urzędowania
Oddział:
- poniedziałek 800 - 1800
- wtorek - piątek 800 - 1600
Punkty Obsługi:
- od poniedziałku do piątku 800 - 1530